کاهش میزان ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا در کشور/ تزریق ۳ دوز واکسن برای افراد سالم کافی است

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با بیان “در چهار روز اخیر شاهد کاهش میزان ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا در کشور هستیم”، گفت: افراد عادی سه نوبت واکسن کرونا را به‌عنوان واکسیناسیون کامل، تزریق کنند.

 

به گزارش نبأپرس، حمیدرضا جماعتی با بیان این‌که روند تزریق واکسن کرونا در ایران و دنیا رو به کاهش است اما واکسیناسیون در کاهش میزان بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه و مرگ‌ومیر، بسیار تأثیرگذار است، اظهار کرد: مطالعه‌ای در کشور روی 24 هزار بیمار بستری در بخش مراقبت‌های ویژه انجام و مشخص شد که تزریق سه نوبت واکسن کرونا می‌تواند به‌طور چشمگیری باعث کاهش مرگ‌ومیر و بستری در بخش مراقبت‌های ویژه شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا با اشاره به برگزاری هشتاد و چهارمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا افزود: این اولین جلسه کمیته علمی در سال جدید بود که آخرین وضعیت و اطلاعات کرونا در ایران و دنیا بررسی شد. در دو سه هفته اخیر میزان ابتلا به کرونا، بستری و مرگ‌ومیر ناشی از آن در کشور ما، مقداری افزایش یافته بود اما در کشورهای اروپایی و آمریکایی، روند کاهش‌یابنده را تجربه کرده بودند.

وی ادامه داد: افزایش موارد ابتلا و بستری از آثار زیرسویه اومیکرون است که میزان بستری مرگ‌ومیر در این زیرسویه در مقایسه با سویه‌هایی مانند دلتا، کم اما میزان سرایت‌زایی بیشتر است. خوشبختانه در چهار روز اخیر شاهد کاهش میزان ابتلا و مرگ‌ومیر کرونا در کشور هستیم که به‌نظر می‌رسد همین روند ادامه‌دار باشد.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا خاطرنشان کرد: بر اساس آخرین بررسی‌ها در آمریکا، زیرسویه غالب XBB.1.5 و در آمریکای شمالی با بیش از 90 درصد، زیرسویه غالب بوده است. در انگلستان زیرسویه BQ.1.1 شایع است اما در کشورهای اطراف ما از جمله هند، زیرسویه XBB.1.16 به‌تازگی شناسایی شده که از نظر مشخصات در بستری و مرگ‌ومیر، همانند زیرسویه XBB.1.5 است اما سرایت‌زایی بیشتری دارد.

به‌گفته وی و بر اساس بررسی‌های آزمایشگاه مرجع سلامت و انستیتو پاستور ایران، زیرسویه غالب در کشور ما مربوط به XBB.1.9.1 بوده است.

جماعتی با اشاره به بررسی داروهای جدید در دنیا برای مقابله با کرونا در جلسه کمیته علمی کشوری کرونا، گفت: مطالعات علمی برخی داروها به‌صورت خوراکی و تزریقی برای مقابله با کرونا در بیماران سرپایی و بستری در بخش‌های مراقبت‌های ویژه در حال انجام است. سال گذشته کمیته علمی داروی «پکسلووید» را تأیید و برای انجام امور قانونی به سازمان غذا و دارو معرفی کرد؛ مطالعه اخیری که در مجله “جاما” منتشر شد که 180 روز پس از ابتلا به کرونا در تعداد زیادی از بیماران که این دارو را در 5 روز اول بیماری مصرف کرده بودند، اثرات مناسب پکسلووید در کاهش میزان عوارض پساکرونا مشخص شد بنابراین باید پروسه بوروکراسی تأیید و ورود داروی پکسلووید به فهرست دارویی کشور، تسریع شود.

وی با طرح این سؤال که “با واکسن‌های موجود باید واکسیناسیون را ادامه داد یا به‌سمت تولید واکسن‌های جدید کرونا برویم؟”، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه از مرحله حاد پاندمی کرونا خارج شده‌ایم، بهتر است که به‌سمت تولید واکسن‌های جدید برویم اما در افرادی که سن بالا دارند، افراد بالاتر از 6 سال و دارای نقص سیستم ایمنی و یا بیماران دارای بیماری‌های زمینه‌ای که باعث افزایش میزان مرگ‌ومیر بر اثر کرونا می‌شود، تزریق نوبت یادآور واکسن‌های کنونی کرونا توصیه می‌شود اما امیدواریم شرکت‌های تولیدکننده واکسن در آینده نه‌چندان دور، واکسن‌های نسل جدید کرونا را تولید کنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا تأکید کرد: توصیه ما این است که افراد عادی سه نوبت واکسن کرونا را به‌عنوان واکسیناسیون کامل، تزریق کنند اما تزریق نوبت‌های یادآور بعدی بر اساس پروتکل‌های کمیته ملی واکسن کرونا و کمیته علمی کشوری کرونا در سالمندان، افراد دارای نقص سیستم ایمنی و بیماری‌های مزمن (بالاتر از سن 6 سال) انجام شود.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا