گزارش آژانس از فعالیت‌های هسته‌ای ایران

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گزارشی را در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران منتشر کرده است.

 

به گزارش نبأپرس، خبرگزاری رویترز نوشت آژانس اتمی در گزارش فصلی جدید خود اعلام کرده میزان اورانیوم غنی شده ایران به 23 برابر حد مجاز در برجام رسیده است.

آژانس برخی از تجهیزات نظارتی که سال گذشته برداشته شده بود را مجدد نصب کرده است.

تجهیزات نظارتی اضافه شده شامل دوربین‌های نظارتی در سایت اصفهان (که قطعات سانتریفیوژ در آن تولید می‌شود) و همچنین تجهیزات نظارتی در دو تاسیسات غنی سازی اعلام شده، می‌شود.

طبق نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس، همچنین طبق این گزارش، آژانس پس از ارزیابی خود از داده‌ها به ایران اطلاع داده که آژانس ارزیابی کرده که اطلاعات ارائه‌شده با توضیح ایران مغایرت ندارد… و آژانس در این مرحله ابهام دیگری در مورد این موضوع ندارد.

گزارش سه ماهه محرمانه آژانس نشان می دهد که بازرسان دیگر ابهامی در مورد ذرات اورانیوم 83.7 پیدا شده در تاسیسات فردو ندارند.

در این گزارش آمده است که بازرسان همچنین پرونده تحقیقات خود را در مورد آثار اورانیوم دست ساز یافت شده در مریوان بستند.

ایران اعلام کرده بود که آثار اورانیوم ممکن است از ابزار و تجهیزات آزمایشگاهی استفاده شده در یک معدن در حوالی سایت باشد. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این پاسخ را یک توضیح پذیرفتنی خواند.

در این گزارش آمده که آژانس همچنین دستگاه‌های نظارت غنی سازی در فردو و نطنز نصب کرده است.

آژانس اتمی همچنین اعلام کرده تا تاریخ 13 مه مجموع ذخیره اورانیوم غنی شده ایران 4 هزار و 744 کیلوگرم بوده و از آن  میزان، 114.1 کیلوگرم با خلوص 60 درصد غنی سازی شده است.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هشت =

دکمه بازگشت به بالا