1.5 میلیون خانه در قالب نهضت ملی مسکن در حال ساخت است

در حال حاضر یک میلیون و 468 هزار 400 واحد مسکونی در قالب نهضت ملی مسکن در حال ساخت است.

 

به گزارش نبأپرس، بر اساس به‌روزترین اطلاعات وزارت راه و شهرسازی از نهضت ملی مسکن تا تاریخ 18 تیر سال جاری یک میلیون و 468 هزار و 400 واحد مسکونی در قالب وعده مسکنی رئیس‌جمهور در حال ساخت است.

بر این اساس 226 هزار و 573 واحد مسکونی مرتبط با واگذاری انفرادی و گروهی زمین به صورت اجاره 99 ساله به متقاضیان واجد شرایط است، همچنین 565 هزار و 198 واحد مسکونی مرتبط با واحدهای حمایتی تعریف‌شده مؤثر به صورت انبوه‌سازی بر روی اراضی اجاره 99 ساله به حساب می‌آید.

بر اساس این اطلاعات نیروهای مسلح، بافت‌های فرسوده شهری، قراردادهای خودمالکی شهری و مسکن روستایی به ترتیب 124 هزار و 908، 137 هزار و 487، 118 هزار و 142 و 291 هزار و 92 واحد مسکونی است که در مجموع به یک میلیون و 468 هزار و 400 واحد مسکونی می‌رسد.

پیشرفت فیزیکی این واحدها از مرحله پی‌ریزی گذر کرده و در مرحله اسکلت و سقف، سفت‌کاری و کارهای پایانی پیگیری می‌شود.

*متناسب با نیاز مسکن ساخته می‌شود

در این‌باره هادی عباسی معاون وزیر راه و شهرسازی می‌گوید: حداقل نیاز بازار سالانه یک میلیون واحد مسکونی‌ است که تلاش می‌کنیم با اتکا به شیوه‌های مختلف از جمله واگذاری زمین، ساخت مسکن بر روی اراضی 99 ساله و شیوه‌های دیگر به این نیاز پاسخ دهیم و زمینه ساماندهی بازار مسکن را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مهیا کنیم.

‌بر اساس قانون جهش تولید و تامین مسکن، ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی به منظور پاسخگویی به شرایط بازار برای متقاضیان واجد شرایط، وظایف دولت است و دستگاه اجرایی کشور با تامین مالی از نظام بانکی باید این واحدهای مسکونی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در اختیار مردم قرار دهد.

بر این اساس دولت سیزدهم با وعده ساخت یک میلیون واحد مسکونی فعالیت خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آغاز کرد و هم اکنون نزدیک به 1.5 میلیون واحد مسکونی در دست ساخت دارد.

بر اساس گزارشات میدانی از بازار مسکن؛ حرکت دولت به سوی عرضه واحدهای مسکونی در کنار ساماندهی تقاضای سرمایه‌ای در بازار مسکن سبب شده است تا شاهد کاهش قیمت مسکن در ماه‌های اخیر باشیم و این مسئله در بازار اجاره‌بها نیز قابل رویت است.

مردم در 10 سال گذشته همواره در تامین اساسی‌ترین نیاز خود یعنی واحد مسکونی تحت فشار بودند و هم اکنون سرعت گرفتن طرح نهضت ملی مسکن می‌تواند زمینه کاهش فشار معیشتی را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ فراهم کند.

انتهای پیام/‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + شش =

دکمه بازگشت به بالا