آیت الله رییسی: مشکلات باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شود

رییس‌جمهوری اسلامی ایران گفت: مشکلات منطقه باید توسط کشورهای.منطقه حل و فصل شود و حضور و دخالت بیگانگان نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند بلکه اوضاع را پیچیده تر خواهد کرد.

 

به گزارش نبأپرس از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، آیت الله رییسی در ادامه.دیدار و گفت‌وگو با سران کشورهای شرکت‌کننده.در اجلاس همکاری‌های اقتصادی اکو، در دیدار رجب طیب اردوغان با اشاره به اینکه.ظرفیت‌های توسعه روابط و تبادلات تجاری و اقتصادی تهران آنکارا.فراتر از سطح کنونی است، گفت: ایران و ترکیه می‌توانند با ارتقای سطح تجارت و مبادلات کنونی، روابط اقتصادی و سیاسی دو کشور را به سطح راهبردی نزدیک کنند.

رییس‌جمهوری با اشاره به زمینه‌های گسترده و.متنوع همکاری ایران و ترکیه در بخش‌های مختلف از جمله انرژی، موضوعات بانکی.و پولی و تبادلات تجاری و بازرگانی، گفت: باید مسیر توسعه روابط اقتصادی را تسهیل کنیم و در این زمینه می‌توان تعرفه های ترجیحی را بازنگری کرد.

آیت‌الله رییسی.در ادامه همکاری و ارتباط نزدیک ایران، جمهوری آذربایجان و ترکیه.را حائز اهمیت دانست و گفت: سه کشور از اشتراکات فراوان.فرهنگی، دینی و اعتقادی برخوردار هستند و.ضمن اینکه نباید اجازه داد اخلالی در.این روابط ایجاد شود بلکه با نزدیکی هر.چه بیشتر روابط، دشمنان مشترک خود را ناامید کنیم.

رییس‌جمهوری در.ادامه با ابراز.نگرانی از حضور داعش در افغانستان و افزایش ناامنی در این کشور.یادآور شد: گروه‌های تروریستی نه‌تنها باعث.ناامنی در افغانستان بوده بلکه امنیت منطقه را تهدید می‌کنند.لذا نباید اجازه دهیم گروه‌های تروریستی همانند داعش و پ ک ک امنیت کشورهای منطقه را به خطر بیندازند.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران از تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان حمایت می‌کند و بر این باور هستیم که باید همه گروه‌ها، اقوام و اقشار مختلف مردم افغانستان در آینده افغانستان نقش و مشارکت داشته باشند.

آیت الله رییسی با اشاره به برقراری ثبات و امنیت در سوریه گفت: باید از ظرفیت‌های خود برای ایجاد آرامش، صلح و امنیت در سوریه استفاده کنیم.

رییس‌جمهوری تصریح کرد: مشکلات منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شود و حضور و دخالت بیگانگان نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند بلکه اوضاع را پیچیده‌تر خواهد کرد.

آیت الله رییسی همچنین بر ثبات و آرامش و احترام به تمامیت ارضی عراق تاکید و خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از روی کار آمدن دولت قوی و مورد قبول مردم عراق حمایت کرده و بر آن تاکید دارد.

رجب طیب اردوغان رییس جمهوری ترکیه هم.در این دیدار با بیان اینکه کشورش توسعه.و تقویت همکاری های دوجانبه و منطقه‌ای را با جمهوری اسلامی ایران ضروری می‌داند، گفت: می‌توانیم در سطح روابط و مناسبات دو کشور به ویژه در بخش‌های اقتصادی جهش ایجاد کنیم.

رییس جمهور ترکیه در ادامه تحولات افغانستان.را نگران کننده دانست و خاطرنشان کرد: کاخ سفید همه گروه‌های تروریستی منطقه از جمله داعش و پ ک ک را آموزش داده و مسلح می‌کند و برای ایجاد ناامنی، تجهیزات و ابزارهای تروریستی در اختیار این گروه ها قرار می‌دهند، لذا همکاری مشترک برای برقراری صلح در منطقه را ضروری می‌دانیم.

اردوغان با اشاره به ضرورت ترتیبات امنیتی مبتنی.بر حضور فعال کشورهای منطقه ای، افزود: جمهوری اسلامی.ایران، روسیه و ترکیه می‌توانند با همکاری سایر کشورهای منطقه امنیت و ثبات منطقه را حفظ کنند.


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =

دکمه بازگشت به بالا