استاندار: تامین آب یزد مهمترین موضوع سفر رییس‌ جمهوری خواهد بود

 استاندار یزد گفت: تامین آب شرب مورد نیاز مردم مهمترین موضوع سفر استانی آیت الله سید ابراهیم رئیسی ، رییس جمهوری به این استان است که از سوی مسئولان امر پیگیری و به آن پرداخته خواهد شد.

به گزارش نبأپرس، مهران فاطمی روز پنجشنبه در نشستی با جمعی از اعضای تشکل‌های دانشجویی استان افزود: تاکنون بارها به خط انتقال آب به یزد تعرض شد و در این راستا شورای امنیت‌ملی تشکیل جلسه داد و تدابیری برای تکرار نشدن این موضوع اتخاذ شد.

وی به اهمیت مدیریت آب موجود در استان اشاره کرد و ادامه داد: انتقال آب از دریای عمان ۲۵۰ میلیون متر مکعب است که به ۸۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری نیاز دارد و این رقم در مقایسه با کل بودجه عمرانی استان که شامل ۶۰۰ میلیارد تومان است که پس از تخصیص به ۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد رقم بسیار زیادی است.

استاندار یزد به نقش و اهمیت حضور فعال دانشجویان در بخش‌های مختلف اشاره کرد و گفت: استادان و دانشجویان باید دیدگاه‌های خود را به صورت آزاد بیان کنند و کار سیاسی در دانشگاه به عنوان یک ارزش شناخته شود و در این خصوص فعالیت کنند.

فاطمی در ادامه با اشاره به جایگاه بانوان در جامعه اسلامی یادآور شد: موضوع بانوان بیشتر در تبلیغات انتخاباتی مطرح می  شود، ولی حضور اجتماعی آنان در حد مطلوب و تراز جامعه زنان مومن و انقلابی نیست و باید بیش از گذشته به آن عنایت شود .

استاندار یزد  با اشاره به اینکه فضای تفریحی و ورزشی در یزد هم برای اقشار مختلف بسیار کم است ،تصربح کرد: در بحث عفاف و حجاب و دوچرخه‌سواری بانوان باید کار اقناعی و فرهنگی انجام داد چرا که با تحکم، دستور و برخورد انتظامی نمی‌توان به این هدف دست یافت.

وی همچنین ۱۳ آبان‌ماه جاری گفته بود: یزدی‌ها در طول تاریخ بر سختی‌های مختلف طبیعت غلبه کردند، اما تامین آب خارج از اراده آنان است و تنها توقع شهروندان از دولت برای حفظ بقای این استان بیابانی تنها تامین آب است.

فاطمی در نشست شورای اداری یزد که با حضور سید محمد حسینی معاون پارلمانی رییس‌جمهوری برگزار شد افزود: حدود ۴۰۰ روستای یزد هم‌اکنون با تانکر سیار آبرسانی می‌شود و میزان تاب‌آوری و اتکای استان به ذخایر آب شرب کمتر از ۲۴ ساعت است و در صورت قطع جریان آب شرب انتقالی به هر دلیلی، حیات شهروندان با مخاطره جدی مواجه می‌شود.

شرکت آب منطقه ای یزد سال ۱۳۹۹ مقدار آب بخش کشاورزی را ۷۰۰ میلیون مترمکعب، شرب و بهداشت ۱۱۰ میلیون مترمکعب و صنعت را ۶۵ میلیون مترمکعب اعلام کرد.

یزد در ناحیه مرکزی ایران قرار دارد و  به دلیل وجود عرصه های بیابانی رودخانه دایمی در آن جریان ندارد و از لحاظ مصرف به آب انتقالی و آب های زیرزمینی وابسته است.

 


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 13 =

دکمه بازگشت به بالا