امیرعبداللهیان: انتظار بررسی دقیق پیشنهادات منطقی ایران در مذاکرات وین را داریم

وزیر امور خارجه کشورمان تأکید کرد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین جدی است و انتظار دارد پیشنهادات منطقی که ارائه کرده است، به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

 

به گزارش نبأپرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه امروز میزبان رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بود.

در این نشست صمیمانه که شورای معاونین و جمعی از مدیران ارشد وزارت امور خارجه نیز حضور داشتند، ابتدا رئیس و اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدگاههای خود را در خصوص مسائل مختلف سیاست خارجی، انتظارات از وزارت امورخارجه در دولت سیزدهم و عملکرد دستگاه دیپلماسی را تشریح کردند.

امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با تاکید بر جایگاه رفیع مجلس شورای اسلامی در تدبیر امور کشور، بر نگاه مثبت این وزارتخانه به هم اندیشی و استفاده از دیدگاهها و ظرفیت نمایندگان ملت در روند تنظیم‌و پیشبرد سیاست خارجی تاکید کرد و ابراز امیدواری نمود اینگونه نشستها تداوم یابد.

وزیر امور خارجه با تشریح دستاوردهای دولت در حوزه سیاست خارجی طی 100 روز گذشته از جمله تامین واکسن مورد نیاز کشور، به تبیین برنامه ها و اولویت های سیاست خارجی و دستگاه دیپلماسی از جمله در حوزه دیپلماسی اقتصادی پرداخت و تاکید کرد، تمرکز ویژه ای بر جهش روابط اقتصادی با کشورهای مختلف با اولویت همسایگان وجود دارد که آمارهای کمی از حجم روابط طی همین مدت کوتاه از عمر دولت سیزدهم موید موفقیت آمیز بودن برنامه ها و اقدامات میباشد.

وزیر امورخارجه با تاکید بر سیاست خارجی متوازن، پویا و هوشمند در دولت سیزدهم، ابعاد مختلف سیاست خارجی دولت در جهت توسعه مناسبات با همسایگان در چارچوب سیاست حسن همسایگی را تشریح نموده و افزود: دو سفر جناب آقای دکتر رئیسی، رئیس جمهور محترم به کشورهای تاجیکستان و ترکمنستان و شرکت در نشست سران سازمانهای شانگهای و اکو و دهها ملاقات جانبی و قرادادها و تفاهمات نهایی و امضاء شده، دستاوردهای خوبی در جهت گسترش روابط با  همسایگان داشته است.

امیرعبداللهیان در خصوص مذاکرات جاری در وین نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران  در این مذاکرات جدی است و انتظار دارد  پیشنهادات منطقی که ارائه نموده به دقت مورد بررسی قرار گیرد. وی تاکید کرد تلاش قطعی هیات مذاکره کننده آن است که هدف ملت ایران مبنی بر لغو تحریمها در این فرایند محقق گردد.

امیرعبداللهیان همچنین با اشاره به توجه ویژه دولت سیزدهم به ایرانیان خارج از کشور بر تسهیل رفت و آمد ایرانیان به وطن خود تاکید کرد و اعلام نمود،دومین نشست دبیران کارگروههای تخصصی شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور فردا چهارشنبه به ریاست ایشان به عنوان جانشین رئیس شورای عالی ایرانیان خارج از کشور برگزار می گردد و این نشستها زمینه جلسه شورای عالی ایرانیان خارج از کشور به ریاست دکتر رئیسی رئیس جمهور را فراهم می آورد.

در این نشست نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نقطه نظرات خود را در خصوص مذاکرات وین ،تحولات قفقاز ، توسعه روابط با همسایگان ،دیپلماسی آب، دیپلماسی عمومی و فرهنگی، تقویت دیپلماسی اقتصادی ،پیگیری پرونده ترور سردار شهید سلیمانی، ضرورت توجه به نیروی انسانی و تبیین دقیق تر ماموریت های محوله به وزارت امور خارجه را بیان کردند.

لازم به ذکر است در این نشست برخی از مدیران وزارت امور خارجه گزارشاتی از حوزه های تحت مسئولیتشان ارائه کردند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یک =

دکمه بازگشت به بالا