امیرعبداللهیان: پایان جنگ را از امارات و عربستان خواهانیم

وزیر امور خارجه کشورمان در همایش ملی ایران و همسایگان گفت: از امارات و عربستان می‌خواهیم که از رویکرد سیاسی پیروی کنند و به جنگ پایان دهند تا گفت‌وگوهای یمنی-یمنی انجام شود.

به گزارش نبأپرس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در همایش ملی ایران و همسایگان تأکید کرد سیاست همسایه محوری که دولت اعلام کرده است باید مفهوم سازی شود تا بتوانیم همه ابعاد آن را در داخل تبیین کنیم و سپس در عرصه خارجی و جهانی تثبیت کنیم.

وزیر امور خارجه در ادامه گفت: سیاست همسایه محور، طبعا دارای مفاهیم عام جغرافیایی، حقوقی، سیاسی و اقتصادی است.

وی خاطرنشان کرد: ایران نیاز مبرمی به عملیاتی کردن مزیت های نسبی بالفعل خود در محیط پایدار منطقه ای دارد.

وزیر خارجه اضافه کرد: بخش مهمی از راهبرد سیاست خارجی ایران در سطح منطقه ای، معطوف به پایدار کردن این منطقه است.

امیرعبداللهیان تاکید کرد: سیاست همسایه محور صرفا با یک طرح کلامی و گفتمانی به دست نمی آید. دولت سیزدهم به دنبال آن است که انعطاف پذیری در تعاملات متنوع با همسایگان، بخشی از الزامات سیاست همسایه محور را محقق سازد.

وی با اشاره به تنش‌های منطقه گفت: چالش دیگر ما در موضوع یمن هست. آنچه که بین یمن و برخی از همسایگانش می گذرد و برخی از کشورهایی که در حمله به یمن مشارکت دارند، یک‌ موضوع یمنی است. از ابتدای بحران یمن، ایران یک طرح 4 ماده ای را ارائه کرده و آن را پیگیری کرده است.

وزیر خارجه کشورمان گفت: از امارات و عربستان می خواهیم که از رویکرد سیاسی پیروی کنند و به جنگ پایان دهند تا گفتگوهای یمنی-یمنی انجام شود.

امیرعبداللهیان ادامه داد: هر وقت عربستان تصمیم بگیرد روابط خود را به حالت طبیعی برگرداند و سفارتها بازگشایی شوند و حتی روابط توسعه پیدا کنند استقبال می کنیم. اینکه چه زمانی سفارتخانه ها باز شود، نیاز به تصمیم عربستان است. ما از دور جدید گفتگوها هم استقبال می‌کنیم.

وی  با بیان اینکه بدون هیچ محدودیتی با نگاه توسعه همکاری‌های خود با همسایگان شمالی از جمله روسیه اقدام کردیم، تاکید کرد: هیچ اقدامی که خدشه ای بر شعار استقلال سیاسی «نه شرقی نه غربی» وارد کند انجام ندادیم. در حوزه سیاسی هم با شرق تعامل می‌کنیم و هم با غرب.

امیرعبداللهیان گفت: در آینده نزدیک تلاش می کنیم که سفر رئیس جمهور به کشور غربی یا جنوبی را تنظیم کنیم. همچنین در آینده نه چندان دور سفر آقای اردوغان به ایران را خواهیم داشت.

وزیر خارجه کشورمان درباره مذاکرات وین نیز گفت: ما در تمام مراحل مذاکرات تلاش کردیم که یا در جمع سفرای کشورهای همسایه در تهران یا در سفر معاونین یا خودم آنها را در جریان آنچه که بین ما و 5 کشور می گذرد، بگذاریم.

وی همچنین افزود: اروپایی ها ابتکار مشخصی نداشته اند اما تلاش کرده اند در مذاکرات چند هفته اخیر نقش منطقی و سازنده ای داشته باشند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: امروز در نقطه ای قرار داریم که نتیجه کمیته های سه گانه را مورد توجه قرار بدهیم و تصمیم بگیریم که چه چیزی با چه چیزی انجام شود. طرف آمریکایی هر از گاهی پیام می‌دهد که مذاکره مستقیم کند. گفتگوی ما از طریق non-paper هست. اگر در روند مذاکرات به مرحله‌ای برسیم که رسیدن به توافق خوب لازمه‌اش این باشد که گفت‌وگو را با آمریکا داشته باشیم آن را نادیده نمی‌گیریم.

انتهای پیام/


لینک خبر:



دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا