باقری: دیدگاه‌های ایران مبنای گفتگو در وین قرار گرفت

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان در مذاکرات وین اعلام کرد پس از مذاکرات فشرده و سنگین، طرف مقابل پذیرفته است که دیدگاه‌های ایران در حوزه رفع تحریم‌ها و هسته‌ای در سند پیش‌نویس درج شود و مبنای مذاکرات قرار گیرد.

به گزارش نبأپرس، علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه و مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران در مذاکرات وین چهارشنبه شب توضیحاتی را در خصوص دستاوردهای گفتگوهای اخیر ایران و 1+4 ارائه کرد.

باقری در این خصوص گفت:  در دور هفتم ما دیدگاه‌ها و مواضع دولت جدید و تیم جدید را در موضوعات قابل‌گفتگو در مذاکرات وین به طرف مقابل ارائه کردیم.

وی ادامه داد: در دو سند اصلی که یکی پیش‌نویس رفع تحریم‌ها بود، طرف مقابل دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران را به عنوان مبنای گفتگو پذیرفت. بر این اساس سند جدیدی مبنای گفتگو در حوزه تحریم‌ها قرار گرفت که این سند با سند قبلی که در دور ششم مذاکرات وین نهایی شده بود، متفاوت است.

مذاکره‌کننده ارشد کشورمان افزود: در موضوع هسته‌ای طرف ایرانی دیدگاه‌های خود را در متنی که در دور ششم نهایی شده بود، درج کرد اما طرف اروپایی مقاومت می‌کرد و در واقع نمی‌پذیرفت که دیدگاه‌های ایران در آن سند درج شود و آن [سند جدید] مبنای گفتگوها قرار گیرد. در طول یک هفته گذشته مذاکرات فشرده و سنگینی بین هیأت‌های دو طرف برگزار شد تا نهایتاً طرف مقابل پذیرفت که در سند هسته‌ای هم دیدگاه‌های جمهوری اسلامی ایران درج شود و آن [سند جدید] مبنای گفتگوها قرار گیرد.

وی تأکید کرد: پس در حال حاضر ما در پایان دور هفتم گفتگوهای وین دو مبنای جدید برای گفتگوها و مذاکرات آینده خواهیم داشت که این دو مبنا با دو مبنایی که در دور ششم مذاکرات وین نهایی شده بود، متفاوت است.

باقری در خصوص تاریخ بازگشت هیأت‌های مذاکره‌کننده به وین برای ادامه مذاکرات نیز گفت: در مورد اینکه در آینده نزدیک این گفتگوها از سر گرفته شود، توافق شده است ولی در مورد روز [دقیق] آن قرار شد که هماهنگ‌کننده [کمیسیون مشترک برجام] با هیأت‌های مذاکره‌کننده در تماس باشد تا زمانی را که مورد توافق همه هیأت‌ها باشد اعلام کند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 4 =

دکمه بازگشت به بالا