باقری: هدف مذاکرات وین رفع همه تحریم‌های غیرقانونی آمریکا است

معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در مصاحبه با پرس‌تی‌وی تأکید کرد هدف اصلی مذاکرات پیش رو در وین رفع همه تحریم‌های آمریکا است.

به گزارش نبأپرس، «علی باقری کنی» معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرنگار شبکه پرس تی‌وی درباره هدف از گفت‌وگوهای وین از منظر جمهوری اسلامی ایران عنوان کرد: هدف اصلی گفت‌وگوها از نظر جمهوری اسلامی ایران، لغو تحریم‌های غیرقانونی است که توسط دولت ایالات متحده آمریکا به واسطه نقض فاحش توافق برجام و نقض قطعنامه 2231 علیه ملت ایران اعمال شده است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در توضیح این موضوع که پیشتر عنوان کرده بود این مذاکرات، هسته‌ای نیست، بیان کرد: همانطور که عرض کردم، هدف این گفت‌وگوها لغو تحریم‌هایی است که به واسطه نقض توافق برجام و نقض قطعنامه 2231 از سوی آمریکایی‌ها اعمال شده است. ما مذاکرات هسته‌ای را در سال 2015 به اتمام رساندیم که نتیجه آن توافق برجام بود. آمریکایی‌ها با خروج از برجام، هم برجام را نقض کردند و هم قطعنامه 2231 را؛ که در پی آن، هم تحریم‌های گذشته و هم تحریم‌های جدید را علیه ملت ایران اعمال کردند. هدف اصلی مذاکرات آینده، بازگشت آمریکا از این تحریم‌هاست. اقدامات هسته‌ای ایران در پاسخ به اقدامات آمریکا در اعمال تحریم‌های غیرقانونی علیه جمهوری اسلامی ایران و در چارچوب توافق برجام بوده است. اقدام آمریکا، خلاف حقوق بین الملل، خلاف برجام و خلاف قطعنامه 2231 بوده ولی اقدام جمهوری اسلامی ایران بر اساس متن برجام بوده است. لذا ابتدا باید در مورد لغو تحریم‌های غیرقانونی تصمیم گرفته شود.

باقری کنی گفت: یکی از موضوعات مهم در دستور کار گفت‌وگوها این است که ما به تضمین‌هایی دست پیدا کنیم که از تکرار مجدد نقض فاحش یک توافق بین المللی جلوگیری کنیم. آمریکایی‌ها با نقض برجام و نقض قطعنامه 2231 و تحمیل تحریم علیه جمهوری اسلامی ایران، صرفا به جمهوری اسلامی ایران خسارت وارد نکردند، بلکه به کشورهای دیگر عضو برجام نیز خسارت وارد کردند. چون این کشورها تعاملات اقتصادی و قراردادهای اقتصادی با ایران داشتند. همچنین آمریکایی ها به کشورهای دیگری  که با ایران تعاملات اقتصادی داشتند، یا می‌خواستند این تعاملات را داشته باشند، به آنها هم خسارت زدند. آمریکایی‌ها به یک توافق بین المللی نیز خسارت وارد کردند چون هر توافق بین المللی، یک هویت حقوق بین المللی دارد. آمریکایی‌ها با این اقدامشان به این توافق هم صدمه زدند و خسارت وارد کردند.

مذاکره کننده ارشد پرونده هسته‌ای ایران درباره دیدار با برخی از همتایان اروپایی خود در روزهای اخیر و دیدگاه آنها برای پیشبرد این گفت‌وگوها توضیح داد: من در سه روز گذشته گفت‌وگوهای خیلی خوبی را با مقام‌های سیاسی سه کشور فرانسه، آلمان و انگلیس داشتم. گفت‌وگوها در عین حالی که صریح و جدی بود، ولی سازنده و روبه جلو بود. ما نگاه خودمان را به طور خیلی صریح و شفاف در مورد چارچوب‌های لازم در گفت‌وگوهای پیش رو به آنها گفتیم و نگاهمان را با آنها به اشتراک گذاشتیم و انتظاراتمان را از گفت‌وگوهای آینده به آنها اعلام کردیم. به هر حال، آن چیزی که مهم است، این است که کشورهای اروپایی بتوانند مسیری را طی کنند که بتوانند منافع خودشان را در دوره پیش رو تامین کنند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه ارزیابی خود از دیدار و گفت‌وگو با برخی از مقام های وزارت خارجه انگلیس را این چنین بیان کرد: امروز با چند تن از مقام های وزارت خارجه انگلیس دیدار داشتم که هم در مورد مسائل دوجانبه روابطمان با انگلیس گفت‌وگو شد، هم درباره موضوعات منطقه‌ای و هم در مورد مذاکرات آینده، گفت‌‍وگوهای تفصیلی داشتیم. ارزیابی من از این گفت‌وگوها مثبت است، این بدین معنی نیست که با هم اختلاف نداشتیم یا نداریم، ولی در خیلی از موضوعات هم باهم همسویی و همگرایی داشتیم. ولی نکته مهم این بود که در یک نشست رو در رو، دیدگاه‌های طرفین با صراحت بیان شد. من فکر می‌کنم مدت زیادی می‌گذرد که مقامات وزارت خارجه دو کشور، گفت‌وگوهای جامع به این گونه را با هم نداشتند.

وی ادامه داد: سابقه روابط ایران و انگیس یک سابقه پر از فراز و نشیب است. اما این روابط، یک پیوستگی دارد و نشان می دهد که دو طرف اراده دارند که باهم روابط جدی و موثر داشته باشند.

مذاکره کننده ارشد پرونده هسته‌ای ایران در خصوص برخی تحریکات سیاسی در منطقه، غرب آسیا و خلیج فارس بر نگاه ثبات ساز و امنیت ساز ایران در منطقه تاکید و عنوان کرد: ما همواره از بازیگرانی که چنین رویکردی را داشتند، حمایت و با آنها همکاری کردیم. ما نگاهمان این است که هرگاه بیگانگان برای دنبال کردن منافع و سیاست‌های خود به نوعی وارد منطقه شوند یا در منطقه نفوذ کنند، ورود و حضور آنها برخلاف امنیت و ثبات منطقه خواهد بود. کشورهای منطقه حتی اگر با هم اختلاف هم داشته باشند، صلاحیت دارند که باهم گفت‌وگو کنند تا اختلافشان را با هم حل کنند.

باقری کنی درباره تقویت روابط با کشورهای ضد نظام سلطه و ضد امپریالیست توضیح داد: آن چیزی که برای جمهوری اسلامی ایران در عرصه خارجی مهم است، این است که تعامل با بازیگرانی داشته باشد که این بازیگران بتوانند در هر حوزه و هر منطقه‌ای که هستند، امنیت و ثبات را در آنجا برقرار کنند و این بازیگران برخاسته از رای و نگاه مردمشان باشند چون ما اعتقاد داریم که دموکراسی و امنیت و ثبات باهم ارتباط تنگاتنگی دارند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افزود: جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک بازیگر مستقل که همواره در پی امنیت سازی و ثبات سازی در منطقه بوده، این نگاه را دارد که بتواند حقوق و منافع مردمش را در عرصه‌های مختلف تامین و از آن صیانت کند. ما همواره در طول دوره‌های گذشته هم ثابت کردیم که تامین حقوق مردم و تامین منافع ملی، همواره در جهت ثبات و امنیت منطقه بوده است. ایران همواره یک بازیگر مسئول در صحنه بین المللی بوده حتی وقتی که برخی از بازیگران دیگر، مسئولیت‌های خودشان را انجام ندادند، ایران هیچگاه خودش را از مسئولیت‌های بین المللی رها نکرده است. من فکر می‌کنم که یک بازیگر مسئول در صحنه بین الملی برای بازیگران دیگر یک طرف قابل اعتماد و اتکا هست و این مبنا می‌تواند به یک روابط پایدار شکل بدهد.

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزارت امور در پایان گفت‌وگو با خبرنگار پرس تی وی عنوان کرد: نکته‌ای که می‌توانم اضافه کنم، این است که جمهوری اسلامی ایران همواره نگاه ایجابی و مثبت نسبت به پدیده‌ها دارد و همواره در رویارویی‌های منطقه‌ای و بین المللی در جبهه خیر حضور دارد. ما در منطقه، در عراق و در سوریه در مقابل تروریست‌ها و در کنار مردم و دولت قانونی این کشورها بودیم و هستیم. ما در فلسطین نیز در کنار مردم فلسطین و مقابل اشغالگران هستیم. در یمن هم در کنار مردم مظلوم یمن و مقابل متجاوزان هستیم و همین نگاه است که می‌تواند امنیت و ثبات را برای منطقه به ارمغان بیاورد.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 3 =

دکمه بازگشت به بالا