بسته حمایتی هنرمندان و اصحاب رسانه اعلام شد + جزئیات

مدیرعامل جدید صندوق اعتباری هنر در نخستین نشست خبری خود به تشریح جزئیات بسته حمایتی اصحاب هنر و رسانه پرداخت.

به گزارش نبأپرس؛ سید مجید پوراحمدی امروز در نخستین  نشست رسانه‌ای خود به تشریح جزئیات نحوه اعطای بسته حمایتی اصحاب هنر و رسانه پرداخت.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر با تأکید بر اراده دولت سیزدهم برای ارتقای شرایط هنرمندان و اصحاب رسانه بیان کرد: دولت سیزدهم معتقد است که فرهنگ و هنر باید به‌عنوان عنصری پیشگام در فعالیت‌های کشور مورد توجه قرار گیرد؛ بر همین اساس طرح موضوع حمایت از هنرمندان و موضوع بسته حمایتی مطرح شد و وزیر ارشاد هم در این زمینه پیگیری‌های لازم را انجام داد و با اخذ دستورات از شخص رئیس جمهور, اعتبارات 500 میلیارد تومانی برای حمایت از اصحاب رسانه و هنرمندان تخصیص داده شد.

وی ادامه داد: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی پیگیری بسته حمایتی را از شهریورماه سال 1400 آغاز کرد و جزئیات این طرح بعد از طی مراحل اداری هم‌اکنون به اعلام عمومی هنرمندان می‌رسد. این بسته شامل 2 بخش واریزی‌های بلاعوض و تسهیلات بانکی است. افراد شامل این تسهیلات اعتبارسنجی می‌شوند و دارای “هنرکارت” هستند و می‌توان گفت مجموعه تمام کسانی که دارای “هنرکارت” هستند شامل این بسته حمایتی می‌شوند.

پوراحمدی در ادامه سخنان خود “هنرکارت” را یکی از محصولات مهم و کاربردی صندوق اعتباری هنر برشمرد و گفت: این کارت به‌عنوان یک رابط زیرساختی ایجاد شده است و خدمات مختلفی روی آن به اعضای صندوق اعتباری هنر و واجدان شرایط ارائه می‌شود که یکی از این خدمات پرداختی‌های بلاعوض وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق اعتباری هنر است، همچنین استفاده از هنرکارت در مراکز اقامتی, تفریحی و گردشگری نیز در نظر گرفته شده است که جزئیات دقیق‌تر آن در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

پوراحمدی تشریح کرد: ما چند عنوان تسهیلات بلاعوض و یک عنوان تسهیلات بانکی داریم. کمک بلا‌عوض تحت عنوان بحث حمایتی هنرمندان در سه مرحله قطعی انجام خواهد شد که اولین پرداختی این طرح در آستانه شب یلدا با مبلغ یک‌میلیون تومان به حساب اعضای صندوق واریز خواهد شد. مرحله دوم نیز به‌میزان یک‌میلیون و 500 هزار تومان در شب عید و مرحله سوم, اول اردیبهشت ماه سال آینده به‌مناسبت میلاد امام حسن مجتبی(ع) به‌مبلغ یک‌میلیون و یکصد هزار تومان در نیمه ماه مبارک رمضان آینده تقدیم اعضای صندوق می‌شود.

وی افزود: مبلغ این واریزی‌ها مجموعاً 20 درصد بیشتر از واریزی‌های سال گذشته است. همچنین در تلاش هستیم که مرحله چهارمی نیز برای این پرداختی‌ها انجام شود اما به‌دلیل اینکه پرداختی مرحله چهارم هنوز قطعی نشده است, نمی‌توانیم بیشتر از این درباره جزئیات آن صحبت کنیم.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در رابطه با تسهیلات ویژه برای هنرمندان دارای نشان درجه‌یک هنر توضیح داد: ما در صندوق هنر بخش ارزشمندی برای هنرمندان دارای درجه‌یک هنری داریم و این افتخار ماست که چنین عزیزانی عضو مجموعه ما هستند. برای تکریم این عزیزان تسهیلات ویژه‌ای در نظر گرفته‌ایم  که این تسهیلات ویژه در اولین مرحله به‌مبلغ 3 میلیون تومان در شب یلدا, در مرحله دوم که شب عید نوروز انجام می‌شود 5 میلیون تومان و در مرحله سوم همزمان با میلاد امام حسن مجتبی(ع) 4 میلیون تومان به حساب آن‌ها واریز می‌شود.

پوراحمدی در موضوع حمایت از هنرمندان مستمری‌بگیر گفت: در ادامه طرح‌های حمایتی صندوق هنر کمک فوق‌العاده به مستمری‌بگیران در نظر گرفته شده است که تعداد این افراد حدود 2 هزار و 600 نفر است و به‌صورت ماهانه مستمری دریافت می‌کنند اما با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، اواسط بهمن‌ماه امسال به‌صورت ویژه یک مبلغ دیگر به‌صورت فوق‌العاده به حساب هنرمندان مستمری‌بگیر واریز می‌شود. همچنین ما در سال گذشته هنرمندان عزیزی را از دست دادیم که با هدف حمایت از این هنرمندان درگذشته مبلغ 5 میلیون تومان به حساب خانواده‌های این عزیزان واریز می‌شود.

وی در رابطه با  تسهیلات بانکی در نظر گرفته‌شده برای اعضای صندوق هنر بیان کرد: تسهیلات بانکی در نظر گرفته شده برای اعضای صندوق در قالب سه طرح “یادمان”, “شمیم” و “جوانه” تقدیم عزیزان هنرمند و اصحاب رسانه خواهد شد. اعطای این تسهیلات از هفته گذشته شروع شده است و تاکنون 650 نفر از اعضای واجد شرایط به بانک رسالت که بانک طرف قرارداد صندوق هنر برای اعطای این تسهیلات است مراجعه کرده‌اند که روند پایش و واریز مبلغ برای این افراد در کمتر از یک هفته انجام گرفته است.

پوراحمدی گفت: طرح یادمان برای کسانی است که دچار مشکلات معیشتی شده و نیازمند دریافت وام به‌صورت ضروری و فوری هستند. مبلغ این وام بین 8 تا 15 میلیون تومان است که با درخواست 2 برگ ضمانت‌نامه از خود شخص و ضامن وام و با کارمزد 2 درصد به واجدین شرایط پرداخت می‌شود. در صورتی که برای حل مشکل به‌وجودآمده برای شخص متقاضی بیشتر از مبلغ 15 میلیون تومان نیاز داشته باشد, روند پایش توسط کارشناسان انجام می‌شود و در صورت اثبات, بیشتر از مبلغ 15 میلیون تومان نیز به متقاضیان پرداخت می‌شود.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در رابطه با طرح‌های “شمیم” و “جوانه” تصریح کرد: طرح شمیم به اعضایی که از مهرماه 1400 تا پایان سال 1401 ازدواج می‌کنند تعلق می‌گیرد و طرح جوانه نیز برای خانواده‌هایی است که به‌تازگی فرزنددار شده‌اند. این طرح‌ها شامل 30 میلیون تومان وام با کارمزد 2 درصد و مهلت پرداخت 2ساله و اعطای مبلغ 5 میلیون تومان به‌صورت بلاعوض می‌شود.

وی در رابطه با زمان عضویت در صندوق و دریافت کارت هنر برای تعلق تسهیلات بانکی و تسهیلات بلاعوض ذکرشده گفت: مدت زمان تعیین‌شده برای متقاضیان عضویت در صندوق هنر برای اعطای این تسهیلات, تاریخ 15 دی ماه 1400 است و متقاضیان مطمئن باشند که روند ثبت‌نام و دریافت هنرکارت برای آن‌ها در کمترین زمان و نهایتاً تا پایان دی‌ماه انجام خواهد شد.

پوراحمدی درباره اتمام مهلت درخواست برای بیمه تکمیلی از طریق صندوق هنر یادآور شد: مهلت تعیین‌شده برای دریافت بیمه تکمیلی تمام شده است اما در تلاش هستیم از بیمه دانا که طرف قرارداد صندوق است مهلت محدودی برای بازماندگان این طرح بگیریم اما این موضوع هنوز قطعی نیست و اگر مهلت اضافه‌ای داده شود برای ثبت‌نام تعداد انگشت‌شماری از افراد خواهد بود و در سال آینده انجام خواهد شد.

مدیرعامل صندوق اعتباری هنر در پایان خاطرنشان کرد: این پرداختی‌ها در برابر هزینه‌های بالا و وضعیت سخت اقتصادی این روزها، رقم‌های کم و ناچیزی است اما وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صندوق هنر تمام تلاش خودش را انجام داده‌اند تا بتوانند گامی هرچند کوتاه برای کمک و حمایت از اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه بردارند تا هم مورد رضای خداوند و هم رضایت خلق قرار گیرد.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 19 =

دکمه بازگشت به بالا