جبهه تهاجم فرهنگی، سبک زندگی را نشانه گرفته است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با  اشاره به نقش و تاثیر ابزار فرهنگی و هنری بر افکار عمومی، تاکید کرد: جبهه تهاجم فرهنگی دشمن، سبک زندگی، پوشش و گفتار فرهنگ ایرانی و اسلامی را نشانه گرفته است که نیاز به عزم جدی برای مقابله با دشمنان داریم.

 

به گزارش نبأپرس، محمدمهدی اسماعیلی روز سه شنبه در هفتصد و شصت و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور، اظهار داشت: جبهه تهاجم فرهنگی، سبک زندگی، پوشش، گفتار و … را نشانه گرفته است.

وی یادآور شد: در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بر مباحث استعمار در ابعاد مختلف فرهنگی تاکید شده و با توجه به حملات دشمنان در گونه های متعدد نیاز به عزم جدی برای مقابله با دشمنان داریم.

عضو کابینه دولت سیزدهم، گفت: دولت مردمی با اراده مردم روی کار آمده و عزم جدی در حل مسائل و مشکلات مردم به ویژه در مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد.

اسماعیلی همچنین با اشاره به حاشیه به وجود آمده در این دوره از برگزاری جشنواره فیلم فجر، تصریح کرد: اعتراض افکار عمومی به این حاشیه، نشان دهنده توجه و حساسیت آن ها به مبانی دینی و نمایش غیرت دینی آن ها بود که جای تقدیر و ستایش دارد.

رئیس شورای فرهنگ عمومی کشور به نقش ابزار فرهنگی و هنری بر افکار عمومی اشاره و ادامه داد: سینما و دیگر ابزار فرهنگی و هنری می تواند افکار عمومی را تحت تاثیر قرار بدهد و باید بتوانیم آن را مدیریت کرده تا در حوزه های مختلف منجر به انسجام و وحدت ملی شود.

اسماعیلی همچنین با اشاره به دستور این جلسه مبنی بر برنامه مشترک ارتقای فرهنگ و سیره نبوی در جمهوری اسلامی ایران، تاکید کرد: جمهوری اسلامی در ستایش پیامبر (ص) در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری اقدامات شایسته ای داشته و فیلم حضرت محمد (ص) ساخته مجید مجیدی یکی از سرمایه های کشور در این حوزه به شمار می آید و آثار فاخر بسیار دیگری در این زمینه وجود دارد که نشان از اهتمام حوزه فرهنگ و هنر کشور به توجه بر  خاتم انبیاست.

وی با اشاره به اینکه توجه به موضوع پیامبر (ص) موجب تقریب در کشور می شود، ادامه داد: برنامه های خوبی در این زمینه صورت گرفته و اقدام ملی در راستای عملیات رسانه ای و معرفی سیره نبوی از ضروریات به شمار می آید.

دبیر شورای فرهنگ عمومی کشور به برگزاری بزرگداشت حکیم نظامی در اسفندماه جاری، تشکیل ستاد این رویداد و انجام  اقدامات خوب در راستای معرفی اندیشه و آثار این شاعر در داخل و خارج از کشور اشاره و این برنامه را از جمله اقدامات این وزارتخانه در این دور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد.

سید مجید امامی، معرفی حکیم نظامی را دارای اهمیت زیاد به جهت اینکه مفاخر کشورمان به عنوان هویت ملی و سرمایه های فرهنگی به شمار می آیند دانست و افزود: صیانت و معرفی این مفاخر و مشاهیر در مجامع داخلی و بین المللی ضروری است.

امامی در ادامه اظهار داشت: جایگاه و سیره نبوی همواره دارای اهمیت بوده و باید این جایگاه در فرهنگ عمومی تقویت شود و در این زمینه در جامعه به دنبال برنامه عملیاتی هستیم زیرا تقویت این حوزه نقش به سزایی در فرهنگ عمومی کشور خواهد داشت.

در بخش دیگری از این جلسه، بابایی رئیس موسسه مطالعات ملی گزارشی از مطالعات ملی درباره آخرین پیمایش هویت ملی در کشور ارائه کرد.

هفتصد و شصت و هشتمین جلسه شورای فرهنگ عمومی کشور با دو پیش دستور «برگزیدگان دبیرخانه در بخش اراده ملی چهلمین جشنواره فیلم فجر» و «سنجش هویت جمعی ایرانیان در سال ۱۳۹۹ و مقایسه آن با سال ۱۳۹۳» و دستور جلسه «برنامه مشترک ارتقای فرهنگ و سیره نبوی در جمهوری اسلامی ایران» صبح امروز در سالن جلسات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این جلسه برخی از اعضای حاضر به ارائه نظرات و پیشنهادهای خود درباره پیش دستور و دستور جلسه پرداختند.

همچنین در این جلسه بر توجه به آثارحکیم نظامی به عنوان شاعر ایرانی و وحدت بخش به ویژه در ابعاد بین المللی، بهره گیری از جامعه دانشگاهیان در راستای معرفی این شاعر بزرگ و پارسی سرا، تاکید بر گفت و گوی مسئولان با مردم و آشنایی با مسائل و مشکلات آن ها، توجه به نقش فضای مجازی و برنامه ریزی برای صیانت از فرهنگ و هنر کشور در این فضا، تاکید بر نقش خانواده در هویت ملی، توجه به جهاد تبیین، توجه سیاستگذاران اقتصادی و اجتماعی نسبت به مسائل فرهنگی و … تاکید شد.

 

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − سیزده =

دکمه بازگشت به بالا