رئیسی: باید روایت صحیحی از پیشرفت‌ها و وضعیت کشور داشته باشیم

رئیس‌جمهور گفت: مهم است که روایتگری صحیحی از پیشرفت‌های بسیاری که در کشور داشته و داریم صورت بگیرد؛ این روایت‌ها موجب ناامیدی دشمن و امیدواری دوستان خواهد شد.

 

به گزارش نبأپرس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور صبح امروز، دوشنبه، در اجلاس ملی روایت پیشرفت طی سخنانی گفت: مهم است که روایتگری صحیحی از پیشرفت‌های بسیاری که در کشور داشته و داریم صورت بگیرد؛ این روایت‌ها موجب ناامیدی دشمن و امیدواری دوستان خواهد شد.

وی با تذکر اینکه “اگر روایت نکنیم، ما را روایت خواهند کرد”، افزود: بیانیه گام دوم انقلاب گزارش کاملی از پیشرفت‌های کشور، ارائه واقعیت‌هایی از انقلاب اسلامی و هم‌چنین راهکارهای رفع مشکلات کشور است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: در انقلاب اسلامی، امام راحل و مردم ما 22 بهمن 1357 برای آزادی قدس شریف فریاد می‌زدند، امروز به گفتمان مردم دنیا تبدیل شده و حقانیت این موضع بر جهانیان روشن شده است.

رئیسی خاطرنشان کرد: نسل جدید ما بدانند که کجا بوده، کجا هستیم و هدف جامعه اسلامی چیست، حرکت ملت ایران روشن است و با پویایی جلو می‌رود.

وی عنوان کرد: دشمن این مهم را احساس می‌کند که حرکت ملت ایران روبه جلوست و درحال پیشرفت هستیم.

رئیس‌جمهور با اشاره به سفر قبلی خود به سازمان ملل و دیدار با دبیرکل این سازمان، گفت: دبیرکل در این دیدار به من گفت بسیار تلاش کردم که درخصوص کرونا و واکسن، سایه تحریم کوتاه شود و مردم ایران تلفات ندهند که به نتیجه نرسید و من باید عذرخواهی کنم. من نیز گفتم ما در زمینه کرونا تلاش کردیم و شش نوع واکسن تولید کرده و از واردکننده به صادرکننده تبدیل شدیم.

رئیسی در اداه بیان کرد: ما با تحریم متوقف نشدیم و پیشرفت‌ها مختلف ما در هسته‌ای، نظامی، صنایع، دانش‌بنیان و غیره مشخص است. دشمن می‌خواست ما تجارت نداشته باشیم و در حالیست که تجارت امروز ما در منطقه رکورد زده و متوقف نشده‌ایم.

وی تصریح کرد: امروزه هم‌چنانی که جنگ اراده‌هاست، جنگ روایت‌ها هم هست. اراده ملت ایران در جنگ اراده‌ها بر اراده مستکبرین پیروز شده و باید این پیروزی روایت شود. صاحبان سخن، بیان و قلم تلاش کنند تا روایتگری از این وقایع صورت بگیرد.

رئیس‌جمهور با اشاره به جنگ در غزه که وارد 122 روز شده است، خاطر نشان کرد: این ماجرا برای همگان واضح است و روایتگری از این ماجرا به‌نحوی دیگری صورت می‌گیرد؛ صهیونیست‌ها این جریان را از هفت اکتبر تحلیل می‌کنند در صورتی که این جریان، 75 سال ظلم به مردم فلسطین است. جریان صهیونیستی در رسانه‌های جهانی تلاش کرد تا روایت‌ها را برگرداند و روایت خود را به جوامع بدهد ولی مساله از بس که روشن است، نتوانست کاری کند.

رئیسی ادامه داد: برخی سکوها در روزهای اول طوفان‌الاقصی موضع دیگری داشتند و امروز موضع دیگری می‌گیرند. مانند محدودیت‌ها برای شهید حاج قاسم سلیمانی که نام و تصویر او هم در برخی سکوهای خارجی ممنوع می‌شود؛ دیدند یاد او، امثال حاج قاسم را در دنیا پرورش می‌دهد و برای انتشار نام و تصویرش هم محدودیت ایجاد کردند.

وی اظهار داشت: همگان و اهالی رسانه باید از طریق همه رسانه‌ها در کشور پیشرفت، حماسه‌ها، ایثار و ایمان را روایت کنند. این یک وظیفه‌ی مهم برای همگان است که باید این مهم را عملی کنیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایام‌الله دهه فجر بیان کرد: موضوع روایت پیشرفت بسیار با اهمیت است و رهبر معظم انقلاب به همه تاکید دارند که پیشرفت‌ها باید بیان و دیده شده و به شکل مناسب به نسل نو معرفی شوند تا همه جهانیان ببینند که در پرتو انقلاب اسلامی توانستیم گام‌های بلندی در مسیر پیشرفت برداریم.

رئیسی اظهار داشت: تبیین پیشرفت‌ها امید را در دل‌ها زنده کرده و ارتقا می‌بخشد؛ روایت پیشرفت‌ها تلاش دشمن برای القای ناامیدی و یاس را به شکست کشانده و نشان می‌دهد که نمی‌توانند کارشان را با یاس و ناامیدی پیش ببرند.

وی گفت: دهه فجر دهه امیدآفرینی است و آنچه امام راحل با امید، باور، توکل بر خدا و اعتماد به نفس مطرح و آن را پرچم‌داری کرد و ملت ایران نیز به دنبال ایشان حرکت کردند، تلاش برای ایجاد یک تحول بود؛ بهترین تعبیر از امام راحل در کلام رهبر معظم انقلاب مطرح شد که ایشان را امام تحول‌خواه توصیف کردند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امام راحل به دنبال ایجاد کشور و نظامی مستقل، آزاد، برخوردار از نظام دینی متکی به تمدن درخشان و مدنیت ایرانی-اسلامی و ارائه سبکی از زندگی متناسب با شأن انسان واقعی بود، گفت: امام برای این نظام ساختارسازی کرد و با تدوین قانون اساسی آن را نهادینه کرد و اصل نظام و قانون اساسی آن را به رای مردم گذاشت که قاطعانه به آن رای موافق دادند، اما دشمن در تمام این مراحل در مقابل تلاش امام و مردم، به دنبال این بود که مراحل مختلف این تحول اتفاق نیفتد.

رئیسی با بیان اینکه دشمن در دهه اول که دهه تاسیس جمهوری اسلامی بود برای جلوگیری از تاسیس و استقرار این نظام و ساختارهای آن تلاش کرد و در دهه دوم تلاش داشت با تحمیل جنگ و به راه انداختن فتنه منافقین مرحله تثبیت نظام محقق نشود، خاطرنشان کرد: با وجود تلاش دشمن برای اثبات ادعای خود مبنی بر ناکارآمد بودن نظام دینی برای اداره زندگی انسان معاصر، مراحل تاسیس و تثبیت جمهوری اسلامی طی شد و نظام اسلامی وارد دهه سوم حیات خود که دهه توسعه و ارسال پیام انقلاب خود برای منطقه و جهان بود، شد.

وی تصریح کرد: ملت‌ها نه فقط در منطقه بلکه در جای‌جای جهان از انقلاب اسلامی آموختند که می‌توان تحولی با تکیه بر دین ایجاد و استقلال، آزادی، حق و عدالت را مطالبه کرد. آنچه در منطقه اتفاق افتاد بیداری اسلامی به عنوان یک تحول عظیم بود که بر اساس آن مردم مسلمان منطقه اراده کردند که مسلمان زندگی کنند.

رئیس‌جمهور بیداری اتفاق افتاده در منطقه به برکت انقلاب اسلامی ملت ایران را باعث تغییر شرایط در عرصه مقاومت و ایستادگی در مقابل رژیم جعلی صهیونیستی دانست و افزود: تا قبل از آن گروه‌های سازشکار به دنبال رسیدن به حقوق خود در پشت میزهای مذاکره با قراردادهای کمپ‌دیوید، شرم‌الشیخ و اسلو بودند، اما همگان دیدند که طرف مقابل به هیچ وجه به پیمان خود پایبند نیست، لذا ملت فلسطین متاثر از مبانی انقلاب اسلامی به این نتیجه رسیدند که راه مواجهه با دشمن صهیونیستی ایستادگی است.

رئیسی با اشاره به تطور مقاومت مردم فلسطین در مقابل صهیونیست‌ها، از انقلاب سنگ تا مقاومت با موشک، اظهار داشت: همه این تحول به برکت انقلاب اسلامی به وجود آمده و این پرچمی بود که امام راحل و انقلاب اسلامی ایران برافراشتند و به رغم خواست دشمن روز به روز به پیش رفت و قوی‌تر شد.

وی اضافه کرد: پیشرفت‌های نظام برآمده از انقلاب اسلامی آنقدر چشمگیر شد که خود دشمنان اعتراف کردند که همه تحریم‌ها و فشارها در برابر اراده ملت ایران بی‌اثر شده و نتوانسته جمهوری اسلامی را متوقف کرده یا حرکت آن را کُند کند؛ همه معترف هستند که جنگ تحمیلی، توطئه منافقین، تحریم‌های گسترده، فشارها و تهدیدهای بی‌نظیر هیچ‌کدام نتوانست این ملت و قطار پیشرفت این کشور را متوقف کرده و از حرکت بازدارد.

رئیس‌جمهور این پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها را به برکت حضور مردم، هدایت‌های رهبر معظم انقلاب اسلامی و اراده پولادین مردم و به خصوص جوانان کشور دانست و تصریح کرد: تبیین این پیشرفت‌ها امید را در دل مردم زنده می‌کند، به ویژه آنکه دشمن با امپراطوری رسانه‌ای خود به دنبال تخریب نقاط قوت و پیشرفت ملت ایران و القای یاس با شایعه‌پراکنی و جوسازی و بزرگنمایی نقاط ضعف و کاستی‌ها است.

رئیسی تاکید کرد: باید رشادت‌ها، شجاعت‌ها، ایستادگی‌ها و مظاهر پیشرفت را تبدیل به امید در روح، جان و روان جامعه کنیم تا دشمن نتواند با بزرگنمایی برخی کاستی‌ها پیشرفت‌ها را در ذهن جامعه مشوش کرده یاس‌آفرینی کند.

وی در ادامه با اشاره به جمله معروف «آنان که رفتند کاری حسینی کردند و آنان که ماندند باید کاری زینبی کنند» با بیان اینکه اگر واقعه عاشورا به عنوان مهمترین اتفاق تاریخ به خوبی روایت نمی‌شد، به رغم تلاش‌های صورت گرفته برای تعریف این واقعه بزرگ عصرها و نسل‌ها از آن مطلع نمی‌شدند، افزود: در دوران دفاع مقدس نیز اگر روایت درست و تحلیل و تبیین دقیقی صورت نمی‌گرفت، حماسه‌ها و رشادت‌ها در جنگ تحمیلی به‌گونه‌ای دیگر روایت می‌شد. این حرکت عظیم همچنان ظرفیت تبیین در قالب‌های هنری را دارد که جریان راهیان نور به عنوان یکی از برکات الهی این وظیفه بزرگ و خطیر را به خوبی انجام داده و روایتگری صادق از دوران دفاع مقدس بوده است.

رئیس‌جمهور در پایان سخنان خود با اشاره به کتاب حجت‌الاسلام راجی با موضوع پیشرفت‌های کشور بعد از انقلاب اسلامی، یادآور شد که از این نوع کارها باید گسترش یابد.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش − 1 =

دکمه بازگشت به بالا