رئیسی: در حال برقراری توازن برای روابط سیاسی هستیم/ مذاکره‌ای با آمریکا انجام نشده است/فردا تصمیمات بورسی دولت اعلام می‌شود

رئیس جمهور گفت: مذاکرات آغاز شده و ما در حوزه‌های مختلف فعال هستیم ولی نگاه ما این نیست که مسائل را به مذاکره گره بزنیم؛ مذاکرات پیش می‌رود ولی همه چیز مذاکرات نیست و از جمله کارهایی است که دنبال می‌شود.

به گزارش نبأپرس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور امشب در گفت‌وگوی تلویزیونی با مردم، طی سخنانی ضمن تبریک ایام ولادت حضرت فاطمه(س)، درباره سفر به روسیه و انتقاد برخی که برای برقراری روابط با چین و روسیه، اظهار داشت: در زمینه سیاست خارجی در جمهوری اسلامی ایران فعالیت‌ها و تلاش‌های زیادی شده ولی این سیاست در همه حوزه‌ها به‌صورت متوازن عمل نبوده است. به میزانی که در عرصه سیاسی پیش رفتیم، به همان اندازه در حوزه اقتصادی پیش نرفته‌ایم.

وی افزود: آن‌چه تاکنون عمل شده متوازن نبوده و ما به نوعی توازن را در نوع روابط سیاسی برقرار می‌کنیم؛ چرا تاکنون به همسایگان توجهی نشده است؟ بعد از سفر بنده به تاجیکستان، روابط اقتصادی ما 3 برابر و بعد از سفر به ترکمنستان روابط ما گسترش یافته و همین مسئله در روابط ما با جمهوری آذربایجان گسترش یافته و کمبودها در این زمینه در حال جبران است.

رئیس‌جمهور بیان کرد: میزان تبادلات تجاری ما و روسیه هم‌اکنون حدود 3 میلیارد دلار است که می‌تواند در گام اول به 10 میلیارد دلار هم برسد. ما می‌توانیم کالاهای استراتژیک را از روسیه وارد کرده و محصولات از جمله کشاورزی‌مان را به این کشور صادر کنیم.

رئیسی خاطر نشان کرد: مذاکرات آغاز شده و ما در حوزه‌های مختلف فعال هستیم ولی نگاه ما این نیست که مسائل را به مذاکره گره بزنیم؛ مذاکرات پیش می‌رود ولی همه چیز مذاکرات نیست و از جمله کارهایی است که دنبال می‌شود. ما در زمینه‌ی خنثی‌کردن تحریم‌ها و هم‌چنین رفع آن کار می‌کنیم. یکی از راه‌های خنثی‌سازی تحریم‌ها، فعال کردن ظرفیت‌های همسایگان و هم‌چنین روسیه که یکی از همسایگان بزرگ ماست که می‌توانیم ارتباطات خوبی داشته باشیم. بنای ما تعامل با همه دنیاست و بنده این مسئله را هم در ایام انتخابات گفتم و همین مضوع را به‌طور جدی را دنبال می‌کنیم.

وی در پاسخ به سوالی درباره سفر به مسکو گفت:  این سفر پر از لبخند بود ولی اینکه نتیجه‌ی سفر فقط لبخند باشد اتفاقی برای مردم نمی‌افتد؛ نتیجه سفر باید توسعه در همه عرصه‌ها باشد و در کشور محسوس باشد. در سفر به روسیه در جلسه‌ی سه ساعته با آقای پوتین درباره مسائل دوجانبه و منطقه‌ای با محوریت منافع ملت ایران صحبت کردیم.

رئیس‌جمهور افزود: بعد از دیدار با آقای پوتین، وزیر خارجه این کشور به آقای امیرعبداللهیان گفته بود که آقای پوتین بلافاصله بعد از ملاقات به وزرا مأموریت دادند تا تصمیمات اجرایی شود و بنده هم به مسئولین ذی‌ربط مأموریت دادم که مباحث پیگیری و اجرایی شود. در مسائل پولی و مالی اتفاق نظر داریم که سلطه‌ی دلار باید شکسته شود و می‌توانیم با ارز ملی کار را دنبال کنیم. در عرصه‌های مختلف از جمله مسائل دفاعی و امنیتی و هوافضا توافق داشتیم؛ از سوریه تا قفقاز در این ملاقات صحبت کردیم.

رئیسی هم‌چنین در پاسخ به سوالی درخصوص مذاکرات وین و زمزمه‌هایی مبنی بر درخواست آمریکایی‌ها برای مذاکره مستقیم و موضع کشورمان تصریح کرد: مدت‌هاست که این درخواست مطرح می‌شود و کشورها برای ما پیام می‌آورند و در دولت‌های قبل هم بوده است؛ تا الان با آمریکایی‌ها مذاکره صورت نگرفته است. از قبل اعلام کرده و باز هم اعلام می‌کنیم در صورتی که طرف‌های دیگر آماده باشند که تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ما را رفع کنند، جا برای هرگونه توافق وجود دارد.

وی درباره اعطای تسهیلات خرد و بدون ضامن نیز عنوان کرد: اخیرا جلسه‌ای با مدیران بانک‌ها داشتیم و تأکید کردیم که باید تسهیلات بدهند نه تضییقات؛ کسانی که می‌خواهند ازدواج کنند یا کسب و کار کوچکی راه بیاندازند باید بتوانند به آسانی این تسهیلات را دریافت کنند. وزیر اقتصاد مسئول پیگیری ارائه تسهیلات آسان به مردم شد. بنده هم تأکید کردم که مدیران بانکی باید آن را اجرایی کنند و اگر انجام ندهند با آنها برخورد می‌شود. هر شرکت دولتی یا بانکی که با تصمیمات گرفته شده در جهت کمک به مردم مخالفت و به میل خود عمل کند مدیر بانک یا شرکت برکنار خواهد شد.

رئیس‌جمهور درباره اقدامات و برنامه‌های دولت در بحث اجاره بها و مسکن مردم گفت: در جلسه ستاد اقتصادی قرار شد کارگروهی از بخش‌های مختلف مامور شوند تا بتوانیم برای مساله اجاره بها فکری داشته باشیم.

وی درباره اجاره بهای مسکن نیز اظهار داشت: اجاره بها از نگرانی‌های جدی مردم و خانواده‌هاست که دولت باید حتما در این ارتباط مساعدت داشته باشد و یک کارگروه به زودی برنامه‌های خود را اعلام می‌کند و ما نیز اطلاع رسانی می‌کنیم تا تسهیلاتی نسبت به اجاره بها باشد. البته این کار ریشه‌ای نیست و موقت است، اساس ماجرا این است که باید مسکن‌سازی در کشور انجام شود. یکی از موارد پیشران صنعت مسکن‌سازی است و می‌تواند حتما صنایع بسیاری را دنبال خود بکشاند. دولت در حاشیه بسیاری از شهرها زمین دارد و مشکل زمین نداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه بحث دیگر اعتبارات است که باید تأمین شود، ادامه داد: بنده خودم حساس هستم و به مردم وعده و پیشرفت کار را به آنان گزارش دادیم و اساس کار این است تا مسکن‌سازی کنیم تا قیمت مسکن و اجاره بهای آن تعدیل شود.

رئیسی درباره تأمین مالی، مسکن و تسهیلات بانکی و اینکه برخی مسئولان زمین‌ها را برای ساخت در اختیار قرار نمی‌دهند، تصریح کرد: ما به راحتی زمین‌ها را از آنها خواهیم گرفت. قرار نیست در دولت هر کس برای خودش تصمیم بگیرد. بسیاری از دستگاه‌ها به فروش اموال مازاد تن نداده و اموال مازاد را به سهولت نمی‌دهند اما این‌طور نیست هرکسی که برای خود تصمیم بگیرد، «نمی‌شود» نداریم و اگر مشخص شود تصمیم متقنی است، عده‌ای نمی‌توانند براساس خواست خود عمل کنند. در دولت یا تصمیمی گرفته نخواهد شد یا اگر تصمیمی گرفته می‌شود هم سبقه کارشناسی باید داشته شود و هم اجرایی شود.

وی درباره اقدامات دولت در مهار تورم بیان کرد: بنای دولت بر کنترل تورم است؛ در سال‌های گذشته شاهد تورم بی‌نظیر بودیم ولی بنای ما کنترل تورم است و نشانه‌هایی از بانک مرکزی و مرکز آمار می‌آید حاکی است که دولت در کنترل تورم موفق شده است.

رئیس‌جمهور درباره مالیات نیز تصریح کرد: بودجه 1401 ناظر به افزایش درآمدهای مالیاتی بود که بیش از 50درصد در بودجه درآمد مالیاتی پیش بینی شده است؛ برخی تصور می‌کنند افزایش مالیاتی از کارمند است ولی چنین نیست. سازمان بازرسی و بخش‌های دیگر آماری درباره فرار مالیاتی دارند که متفاوت است اما همه بر این امر اتفاق نظر دارند که مبلغ بسیار سنگینی در فرار مالیاتی وجود دارد. افرادی هستند که درآمدهای بسیار کلان و نجومی دارند بدون پرداخت مالیات ولی از سویی دیگر حقوقِ کارمند قبل از پرداخت به دلیل مالیات کسر می‌شود. در جامعه افرادی که درآمدی دارند باید حقوق دولت را پرداخت کنند و اگر حاضر نیستند پرداخت کنند، دولت باید در مقابل اقداماتی انجام دهد و یکی از این سازوکارها راه‌اندازی سازمانه‌هایی است که در کشور فعال می‌کنیم تا نظام بانکی را به بنادر، گمرکات وبخش‌های مالیاتی متصل کند و وقتی اینها را به هم مرتبط کند طبیعتا رصد کار سختی برای دستگاه‌های مسئول نیست و درصد بسیاری از کارها در این چند ماه پیش رفته است.

رئیسی در پاسخ به سوالی درباره وام ازدواح گفت: وام ازدواج حتما متناسب با تورم ادامه می‌یابد؛ تشویق جوانان به ازدواج فقط با حرف نمی‌شود و دولت برای این کار تمهیدات اندیشیده و برنامه دارد.

وی بیان کرد: یکی از تصمیمات جدی دولت ساخت چهار میلیون‌ مسکن است که برای بعضی‌ها باورپذیر نبود ولی در عمل‌ به وعده‌هایمان صادق بوده و خواهیم بود؛ دولت ما می‌خواهد «دولت صادق الوعد» باشد.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود درخصوص سرانجام حذف ارز ترجیحی 4200 تومانی گفت: ما در مدتی که کار شروع کردیم، کوشیدیم با سازوکارهایی وضعیت را حفظ کنیم ولی ارز 4200 تومانی مشکلات جدی ایجاد کرده و باید دو-سه سال پیش حل می‌شد ولی حل نشده است. در این زمینه رانت و زمینه‌های فساد و ارتباطات ناسالم وجود دارد و این پول باید به سفره مردم بیاید.

رئیسی ادامه داد: در این موضوع سه نکته مهم است؛ اینکه درباره حذف این ارز باید اجماع نسبی بین دولت و مجلس شکل بگیرد. دیگری اینکه باید اقناع نخبگانی شکل گرفته و افکار عمومی مردم قانع بشوند و بعدی اینکه این ارز نسبت به چند کالا که تغییر قیمت می‌دهد، جبران شود. ما با مجلس مذاکره می‌کنیم که این سه نکته‌ی مهم باید در نظر گرفته شود.

وی افزود: این ارز به واردکننده داده شده ولی باید در این فرآیند به کسی داده شود که مصرف می‌کند؛ اگر قیمت کالایی افزایش می‌یابد، آن مبلغ باید به همان میزان به مردم داده شود؛ بهتر است که با کارت اعتباری باشد و این‌گونه جبران شود. ما درباره‌ی نان و دارو چنین برنامه‌ای نداریم و نسبت به سایر کالاها نیز با مجلس در مذاکره هستیم. خط قرمز ما معیشت مردم است و به خدشه‌دار شدن معیشت مردم راضی نخواهیم شد.

رئیس‌جمهور در ادامه‌ی چهارمین گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم در پاسخ به سوالی درباره وضعیت بورس خاطر نشان کرد: یکی از بخش‌هایی که میراث‌دار دولت قبل شدیم، مسئله‌ی بورس است؛ عده بسیاری با تبلیغاتی که آن زمان انجام گرفت آمدند که سهامداران خرد هستند و نوسانات موجب نگرانی‌شان است. بنده در هفته‌ی اول در دولت گفت بورس نباید به عنوان قلّک تأمین مالی دولت باشد. باید صندوق‌های تصبیت و توسعه را در بورس به‌عنوان پشتیبانی سهامداران خرد قرار دادیم و تأمین این مبلغ را دنبال کردیم.

رئیسی گفت: تیم اقتصادی دولت را به ریاست معاون اول مأمور کردم تا راهکار برون‌رفت وضع بورس از این وضعیت را پیگیری می‌کنند و مردم بدانند که دغدغه‌ی آنها دغدغه‌ی بنده است و ما هیچ‌گاه از دغدغه‌ی مردم عبور نمی‌کنیم، تا وقتی که احساس کنیم مردم به آرامش رسیده‌اند. تیم اقتصادی دولت در این‌باره به نتایجی رسیده که وزیر اقتصاد فردا صبح تصمیمات و مصوبات جلسات را به‌عنوان راهکار برون‌رفت بورس از مشکلات را در جهت آرامش مردم و تغییر وضعیت در بورس اعلام خواهد کرد.

وی درخصوص تبعیض در پرداخت‌ها و تلاش‌های دولت برای برقراری عدالت، عنوان کرد: حقوق و مزایا در سال‌های اخیر کفاف زندگانی را نمی‌دهد و بسیاری از جامعه ما دچار مشکل شده‌اند؛ از ابتدا بخشی را در دولت مأمور کردیم که لایحه‌ای برای نظام هماهنگ عادلانه پرداخت به کارکنان دولت را داشته باشیم تا پاسخگوی نیازها و به‌صورت شفاف باشد؛ نه‌اینکه مانند قبل هر دستگاه و اداره‌ای برای خود برود و تصمیم‌گیری کند و مابقی مشکلات سایر اقشار باقی می‌ماند؛ ما به‌دنبال عدالت در پرداخت حقوق‌ها هستیم.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی درباره آلودگی هوا و عدم اجرای کامل قانون هوای پاک نیز بیان کرد: این مسئله از حقوق مردم است و برای آسیب‌شناسی این موضوع، یک تیم را مأمور کردیم تا موضوع را بررسی کنند و در موضوعاتی از جمله ناوگان حمل و نقل عمومی، به سازمان برنامه و بودجه اعلام کردم که پشتیبانی و رسیدگی درباره این موضوع را با جدیت دنبال کنند.

آیت‌الله رئیسی درخصوص انتصابات در دولت و اینکه چقدر بر مبنای شایسته‌سالاری بوده است، اظهار داشت: ما از انتقاد استقبال می‌کنیم، انتقاد سازنده است و همگان نقد کنند و ما هم پذیرا هستیم ولی برخی از اظهارنظرها گاهی احساس می‌شود که با واقعیت هم‌خوانی ندارد و نقاط قوت دولت به‌نحوی منعکس می‌شود که گویا ضعف دولت است. در دولت بنا را در انتصابات شایسته‌سالاری گذاشته‌ایم و درباره اعضای هیئت دولت و استانداران نیز این‌گونه عمل می‌کنیم.

وی افزود: نقطه‌ی قوت این دولت است که یک مسئولی را از اقوام خود بر سرکار نمی‌آورد و انتصابات بر اساس شایستگی است و نه بر اساس روابط فامیلی؛ سفرهای استانی از نقاط قوت دولت است ولی متأسفانه به‌عنوان نقطه‌ی ضعف تلقی می‌شود؛ آقایان لذت حضور بین مردم را بچشند و تجربه کنند، وقتی بنده از کرملین به کرمان می‌روم این برای من لذت و وظیفه است.

رئیس‌جمهور گفت: ما شش‌روز در سطح ملی کار می‌کنیم و یک روز هم با مردم استان‌ها ارتباط داریم؛ مردم مشکل دارند و من بین آنان می‌روم و قبل از من هم اعضای دولت رفته‌اند و مشکلات احصا و بررسی کرده‌اند. مطرح می‌شود که «تیم اقتصادی دولت ناهماهنگ است»، چون چندبار اطلاع‌رسانی به‌هنگام انجام نشده، ولی بنده می‌گویم که این‌طور نیست و تیم اقتصادی هماهنگی داریم.

رئیسی درباره کرونا و شکل‌گیری پیک ششم بیماری پیک ششم و تصمیمات دولت در این‌زمینه خاطر نشان کرد: من باید خداوند را شاکر باشم که به ما عنایت کرد؛ در روزی‌که دولت را تحویل گرفتیم 700 خانوار داغدار می‌شدند و امروز به لطف خدا و کمک خود مردم و اعتماد آنان به دولت، آمار فوتی‌ها به زیر 30 رسیده و مبتلایان نیز کاهش یافته است. این موفقیت ملت و دولت است؛ باید حتما این شرایط را حفظ کرد و به همه تاکید می‌کنیم که پروتکل‌های بهداشتی را در حد بالایی رعایت کنند. بازگشایی‌ها انجام شده و ما نگران هستیم که این مسئله برای مردم مشکل‌ساز بشود. ما به فکر جان و نان مردم هستیم.

وی خطاب به مردم گفت: امیدواریم باشید و روزنه‌های امید بسیار است و به هر کجا نگاه می‌کنیم احساس می‌شود که گشایش‌ها و امید جدی وجود دارد؛ ما وظیفه داریم که به مردم خدمت کنیم.

رئیس‌جمهور هم‌چنین در پایان بیان کرد: امیدوارم ورزشکاران ما در بازی ایران و عراق هم مثل همیشه با موفقیت حاضر بشوند و بانوان ورزشکارمان نیز موفق باشند. مردم بدانند که اعضای دولت برای کار و خدمت شب و روز نمی‌شناسند تا بتوانیم کار را به پیش ببریم و هم‌چنان که موانع را پشت سر گذاشتیم، پیش خواهیم رفت و مانعی را در پیش پای خود به رسمیت نمی‌شناسیم و این مکتب شهید حاج قاسم سلیمانی است و ما هم می‌کوشیم در این ایام شادمانیِ دهه‌ی فجر حرکت جهادی‌ای کنیم تا مردم‌مان شادمان بشوند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هجده =

دکمه بازگشت به بالا