رییس‌جمهور: حرف زدن درباره عدالت آسان است و اجرای آن دشوار

رییس‌جمهور با بیان اینکه نگاه امام (ره) به مردم تشریفاتی نبود، گفت: پیام میثاق با امام و شهدا این است که مردم محور اجرای عدالت هستند اما اجرای عدالت در حرف آسان و در عمل کار دشواری است.

 

به گزارش نبأپرس، آیت الله سید ابراهیم رییسی صبح چهارشنبه در حاشیه تجدید میثاق هیأت دولت با آرمان‌های امام راحل و شهدای انقلاب اسلامی، با تبریک فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر، این روزها را بسیار با برکت عنوان کرد و همچنین با عرض تسلیت درگذشت عالم جلیل القدر و فقیه وارسته آیت الله صافی گلپایگانی، گفت: امیدوارم خداوند متعال ایشان، امام بزرگوار و همه شهدای گرانقدر را سر سفره امام علی(ع) مهمان کند و عاقبت همه ما را ختم به خیر کند.

رییس جمهور افزود: روح بلند امام (ره) بزرگوار گواه و ناظر اعمال ماست. آنچه از سیره و سلوک بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی می‌شناسیم توجه به مردم است.  توکل به خدا و همراهی با مردم همواره دو محور برای عالمان دینی بوده است. توکل به خدا و همراه کردن مردم با خود، دو اصل اساسی بود که مصلح بزرگ قرن برای ایجاد تحول مبنا قرار داده بود.

آیت‌الله رییسی ادامه داد: خداوند به نصرت خود و دستان توانای مومنان و مردم، پیروزی را وعده کرده است و ترجمان جمهوری اسلامی و مردم‌سالاری دینی همین است که مردم در نظام اسلامی محور هستند.

وی تاکید کرد: امام راحل از مردم سخن می‌گفتند اما سیاستمداران جهان توجهی در عمل به مردم ندارند. نگاه امام (ره) به مردم تشریفاتی و سیاسی به معنای مصطلح نبود بلکه ایشان به قدرت مردم و مشارکت آنان باور داشت.

رییس دولت مردمی با بیان اینکه امام(ره) همواره مسئولان را نسبت به وضعیت مردم و کوخ نشینان توجه می‌داد، افزود: سفارش امام(ره) در حمایت از مردم و کوخ‌نشینان یک حقیقت و برخاسته از یک باور بود.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه توجه به مردم، همواره جلوه های مشترکی داشته و اکنون نیز دارد، گفت: هر جا موفقیت داشتیم آنجا بود که به مردم میدان دادیم و هر جا حضور آنچنانی برای مردم تعریف نکردیم، موفق نشدیم.

وی با تاکید بر این موضوع که مردم همواره برای حضور در صحنه‌های انقلاب حضور دارند، اضافه کرد:  توجه به مردم برای همه دولت‌ها و دولت ما یک اصل است و باید از نگاه سیاسی امام(ره) درس بگیریم. دولت مردمی موفقیت های خود را در حضور مردم تعریف می کند و مساله عدالت و اجرای آن هم با حضور مردم شکل می گیرد. این خود مردم هستند که اقامه قسط می کنند و عدالت را به اجرا می گذارند.

آیت‌الله رئیسی با بیان اینکه دشمنان به دنبال آن هستند که هیچ نظامی به نام دین پا نگیرد ولی موفق نخواهند شد، خاطرنشان کرد: ما خدمتگزار و کارگزار مردم هستیم. پیام میثاق امام و شهدا این است که مردم محور اجرای عدالت هستند. عدالت در حرف زدن آسان است اما حضرت علی (ع) هم فرمودند که اجرای عدالت کار آسانی نیست.

رییس‌جمهور با بیان اینکه سال‌های اول پیروزی انقلاب اسلامی مسأله‌ای پیش آمد که بسیار نگران بودیم چه خواهد شد و اینها قرار بود برای تضعیف و رهبری امام باشد و دست‌های برخی در کار بود، به بیان خاطره‌ای پرداخت و گفت: شبانه به همراه جمعی از روحانیون به منزل آیت‌الله مشکینی رفتیم و ایشان در پاسخ به سؤال ما گفتند که بهتر است از آیت‌الله راستی کاشانی این مطلب را بشنوید. به منزل آقای راستی رفتیم و ابراز نگرانی کردیم که توطئه‌ای در حال اتفاق است و از شخصیت آیت‌الله طالقانی دارد سوءاستفاده می‌شود. ایشان پاسخ داد امام به همراه جامعه مدرسین نیم ساعت پیش اینجا بودند و ما هم همین سؤال را از محضر ایشان پرسیدیم که امام فرمودند یک راهی داریم که باید آن را برویم و اگر بر اساس آنچه تکلیف ماست درست حرکت کنیم، یقین داریم خداوند متعال خود موانع را برمی‌دارد و شما نگران نباشید. به زودی شرایط تغییر خواهد کرد.

آیت‌الله رئیسی ادامه داد: بعد از شنیدن این جملات آرامشی پیدا کردیم و به حجره برگشتیم و فردا قبل از ظهر شرایط عوض شده بود. آیت‌الله طالقانی به مدرسه فیضیه آمدند و سخنرانی بسیار غرا و تاریخی خود را در عظمت شخصیت امام و رهبری امام ایراد کردند و نه تنها شرایط عوض شد، بلکه در جهت تثبیت رهبری انقلاب و امام گام بسیار بلندی برداشته شد و همه افرادی که قصد تفرقه داشتند به حاشیه رفتند.

رییس‌جمهور خاطر نشان کرد: نکته حکمت‌آمیز و حکمت‌آموز امام در آن جلسه هم این است که راهی را در پیش داریم و خداوند متعال وعده کرده اگر ما درست حرکت کنیم خودش مشکلات را بردارد. خداوند به ما در اجرای بیانات رهبر معظم انقلاب اسلام و پیمودن خط نورانی امام کمک می‌کند. نجات کشور، رفع مشکلات و رونق گرفتن زندگی مردم را در این خط نورانی و عمل کردن به آنچه در اقتضای بودن در این خط نورانی است می‌بینم.

آیت‌الله رئیسی در پایان سخنانش از همه دست اندرکاران حرم مطهر امام راحل به ویژه یادگار امام بزرگوار که زمینه این حضور را فراهم کرده‌اند، قدردانی کرد.


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

دکمه بازگشت به بالا