رییس جمهور: فرهنگ و مکتب حاج قاسم نه با ترور از بین می‌رود نه با موشک

 رییس جمهور گفت: اگر با یک سازوکار عادلانه به اقدام جنایتکارانه ترامپ و پمپئو در ترور سردار سلیمانی رسیدگی و حکم خدا درباره آنها اجرا نشود، همه دولتمردان آمریکایی بدانند که بی‌شک دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.

 

به گزارش نبأپرس، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی روز دوشنبه در مراسم اجتماع بزرگ مردم تهران در فراق حاج قاسم در مصلای بزرگ با تسلیت  شهادت صدیقه طاهره (س) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدا به ویژه سردار دل‌ها شهید سلیمانی وهم سنگرانش، گفت: در همین مکان مقدس مقتدای بصیرت آفرینمان شهید حاج قاسم سلیمانی را به عنوان مکتب حاج قاسم سلیمانی را معرفی کردند. و حاج قاسم نه به عنوان یک فرد بلکه به عنوان یک فرهنگ و یک راه و مکتب معرفی شد.

وی اضافه کرد: اگر شخصیت وجودی یک فرد اینقدر توسعه یافت، دیگر فقط یک شخص حقیقی نیست، بلکه دارای یک توسعه وجودی است که از او بعنوان یک ملت و امت یاد می‌شود.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ابراهیم خلیل توسعه وجودی اش به نحوی است که یک فرد نیست، اگر چه یک شخص است و شخصیت حقوقی دارد اما توسعه وجودی او، او را به یک امت تبدیل کرد. حاج قاسم هم با پیروی از قرآن و آموخته‌های اهل بیت و طهارت و تاسی از ولایت دارای یک وسعت وجودی و شرح صدر شده است که او یک شخص نیست یک مکتب است که این مکتب با ترور و موشک از بین نمی‌رود .

آیت الله رییسی با استناد به سخنان حضرت علی (ع) بعد از شهادت مالک اشتر گفت: مکتب سلیمانی در امتداد مکتب امام خمینی(ره) و امام خامنه‌ای است. او اهل مراقبه، صدق، دلدادگی و اخلاص بود.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: اولین نکته ای که در مکتب حاج سلیمانی باید دنبال کرد، برای خدا فکر و اندیشه کردن و برای خدا ایستادگی کردن است. برای کارهای بزرگ فقط خشیت از خدا می‌تواند کارها را پیش ببرد. همه انبیا کارهای بزرگی انجام دادند واین همه با خشیت از خدا و از هیچ چیز و هیچ کس هراس نداشتن و در راه انجام وظیفه میسر شد.

وی با بیان اینکه رمز پیروزی حاج قاسم همین خشیت از خدا بود، گفت: حاج قاسم توان ظاهری آمریکا و ساز و برگ نظامی آنها را می‌دانست اما با علم به همه اینها از عمق جان عقیده داشت که آمریکا هیچ غلطی نمی‌تواند بکند و ما می‌توانیم بهانه‌هایی مانند «نمی‌شود»، «مگر ما می‌توانیم»، «باید جوری سازش کرد» را خنثی کنیم و ایستادگی، مقاومت، دشمن شناسی و دشمن ستیزی در مکتب حاج قاسم بود. به مثابه یک مکتب و آرمان بلند عمل کرد.

رییسی خاطرنشان کرد: شهید سلیمانی یک سردار و سپهبد و شخصیت نظامی بود، اما نباید او را فقط یک شخصیت عالی رتبه نظامی دید چون او دارای  فرهنگ بود او تخصص فتح سرزمین‌های غصب شده را داشت اما مهمتر از همه تخصصی چون فتح دل‌ها را خدا در وجود او قرار داد که فتح دلها از فتح سرزمین مهم تر است.

رییس جمهور با اشاره به تشییع باشکوه پیکر حاج قاسم گفت: رهبر انقلاب در آن روز فرمودند قیامتی برپا شده و این قیامت را خدا برپا و دل‌ها را متوجه یک سردار فداکار و مخلص کرد و این فتح دلها است که با پول و امکانات اتفاق نمی‌افتد و دست خدا باید این دل‌ها را متوجه کند.

وی افزود : حاج قاسم روح بزرگی بود که به تعبیر قران کریم درمورد یاران رسول الله (ص) او در مقابل آمریکایی‌ها و دشمنان دین، سخت بود اما دربرابر یک فرزند شهید و یک خانواده محترمی و مظلومی که می رسید، بسیار بی تاب می شد و رحماء بینهم و مهربان بود.

رییس دولت سیزدهم اضافه کرد:  زمانی که تولیت آستان امام رضا بودم، به آستان مشرف شدند و من هم به عنوان خادم خدمت ایشان رسیدم گفتند برای خانواده‌های شهدای مظلوم فاطمیون کاری نمی توانید بکنید و گفتم فکری می کنم و ۲۴ ساعت دیگر تماس می گیرم و حضرت امام رضا حواله کرد و ۷۰ خانواده‌ها از نابسامانی نجات پیدا کردند و هر جا رفت، فکر خانواده‌های مظلوم و مشکلات مردم بود.

رییسی  در ادامه با بیان اینکه حاج قاسم فرمانده انقلابی و فراجناحی بود، گفت: مسئله حاج قاسم، نجات اسلام و مسلمین و دفع شر، فساد و ظلم و دفاع از سنی، شیعه، فلسطینی، لبنانی، یمنی، ایزدی، مسیحی، متدین به ادیان ابراهیمی است بنابراین دراین حرکت، نگاه او این است که چگونه شر دشمن را از منطقه رفع کرده و منطقه را آزاد کند.

وی اضافه کرد: خداوند متعال بزرگترین مدالی که به همه انبیا و نبی مکرم برای ایستادگی و تبلیغ دین مرحمت کرد، مدال صبر، تحمل و بردباری بود. بزرگترین مدالی که نبی مکرمش می‌دهد، مدال الَمْ نَشْرَحْ لَکَ صَدْرَکَ است. خداوند خطاب به پیغمبر می‌گوید ما به تو شرح صدر دادیم.

رییس جمهوری بیان کرد: حاج قاسم ظرفیت داشت و در جهان اسلام ظرفیت‌سازی کرد. حاج‌قاسم این ظرفیت را از خانه خدا، عبودیت پروردگار و حرکت الهی کسب کرد.

رییسی ادامه داد: کمیل بن زیاد نخعی می‌گوید دنبال امیرالمومنین راه افتادم از این کوچه به آن کوچه و این نخلستان به آن نخلستان تا اینکه به بیرون شهر رفتیم. امیرالمومنین(ع) رو به من کرد و فرمود: ای کمیل این قلب‌ها، ظرف‌هاست، بهترین قلوب با ظرفیت‌ترین قلوب است.

رییس دولت سیزدهم افزود: حاج قاسم مرد میدان شد زیرا ظرفیت داشت و ظرفیت‌سازی کرد. ظرفیت‌ها و گنج‌ها را شناخت زیرا گنج‌یاب بود، در افغانستان جوانان افغانی را برای دفاع افغانستان و منطقه، جوانان یمنی را برای دفاع از یمن و منطقه، جوان عراقی و سوری را شناخت آنها را برای دفاع از دین و منطقه به‌کار گرفت.نتیجه به‌خط کردن این ظرفیت‌ها، مرگ داعش و داعشی‌ها و پیروزی جبهه مقاومت در منطقه شد و این ظرفیت را حاج‌قاسم ایجاد کرد.

وی خاطرنشان کرد: آنها از جبهه حزب‌الله در لبنان نگران بودند، اما چند حزب‌الله ایجاد شد و جریان حزب‌الله تبدیل به جبهه مقاومت بین‌المللی در منطقه شد. باید ظرفیت‌ها را شناخت و به موقع مورد استفاده قرار داد و آنها را در مقابل جریان استکباری اینگونه با شهامت و شجاعت و انگیزه آماده میدان کرد.

رییسی عنوان کرد: حاج‌قاسم حقیقتاً چهره انقلابی بود و به وضع موجود هم قانع نبود که بگوید ما که مبارزه‌ای می‌کنیم، کاری هم انجام می‌دهیم و گزارشی هم ارائه می‌دهیم. تصور، تفکر و اندیشه‌ او نگاه انقلابی بود قانع نمی‌شد. شهید سلیمانی معتقد بود آنچه در توان و فهم او است باید به‌کار گرفته شود و به شرایط موجود قانع نبود و باید پیش می‌رفت. بنابر این جبهه‌های بین‌المللی مقاومت با نگاه او شکل گرفت.

رییس جمهور اظهار داشت: شهید سلیمانی دارای دیدگاهی عمیق و تمدنی بود و به دنبال ایجاد مدنیتی به نام دین و ارزش‌ها در منطقه بود و با همین نگاه بلند و ارزشمند دشمن را در منطقه زمین‌گیر کرد.

وی با بیان اینکه شهید سلیمانی نماد شجاعت وعقلانیت بود، گفت: او عقلانیت، شجاعت، مقاومت در راه و هدف داشت و کارهایش از تدبیر برخوردار بود، حقیقتاً در میدان اهل خطر بود. فرق بین حاج قاسم و دیگران این بود که حاج قاسم از منطق قیادت پیروی می کرد نه سیادت. به مردم نمی گفت بروید می‌گفت بیایید. خودش در قله قرار داشت.همانطور که رمز موفقیت انبیا در تعالی انسان این است که می‌گویند ما واصل شدیم شما هم بیایید واصل شوید.

رییسی با طرح این سوال که چرا مصلحان در عالم کاری به پیش نمی‌برند، گفت: آنها به مردم می‌گویند بروید اهل صفا و وفا بشوید. اما رمز موفقیت مردان خدا این است که آنها در جایگاه قیادت قرار دارند. حقیقتاً حاج قاسم سلیمانی انسانی بن بست شکن بود و بن بست‌ها را می شکست. حاج قاسم هیچ مانعی را به رسمیت نمی‌شناخت و همه موانع را از پیش رو برمی‌داشت با توکل به خدا و اعتماد به نفس پیش می‌رفت.

رییس جمهور با تاکید براینکه حاج‌قاسم نافذ البصیره بود اظهار داشت: سخت است که انسان چشم نداشته باشد اما بدتر از آن این است که چشم دل نداشته باشد. اینکه انسان‌ها چشم سر نداشته باشند خیلی آسان‌تر از این است که انسان چشم دل نداشته باشد، با چشم دل انسانها دوست و دشمن و راه را می‌شناسند و این خصوصیت حاج قاسم بود. حاج قاسم بصیرت داشت.

رییس دولت سیزدهم در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دشمنان و آمریکا تصور کردند که روز سیزدهم دی ماه روز پایان حاج قاسم خواهد بود اما زهی خیال باطل. روز ۱۳ روز تولد دوباره حاج قاسم شد. حاج قاسم در سیزدهم دی ماه متولد شد و عمر او تا زمین زمین است و زمان زمان است، ادامه خواهد داشت.

وی تاکید کرد: می‌خواستند عاشورا پایان حسین ابن علی، علی اکبر و قاسم باشد اما عاشورا روز تولد عاشوراییان شد تولد یافتند و تا همیشه تاریخ باقی خواهند ماند.

رییسی با تاکید بر اینکه سلیمانی‌ها پرورش خواهند یافت گفت: مقتدای بصیرت آفرین ما فرمودند که شهید سلیمانی برای دشمن بسیار خطرناک‌تر از سردار سلیمانی خواهد بود و درست فرمودند.

رییس‌جمهور با بیان اینکه معتقدیم وصیت‌نامه حاج قاسم به عنوان منشور جامع انقلاب اسلامی باید روزبه روز در جامعه مان جلوه بیشتری پیدا کند، گفت: جامعه و نسل ما بداند سردار عزیز ما نسبت به ولایت، جامعه، جوانان، روحانیون و همه مصلحان اجتماعی چگونه اظهار نظر می‌کند .

وی ادامه داد: سردار سلیمانی بر حفظ این نظام تاکید دارد و می‌گوید خیمه عظیم به نام جمهوری اسلامی اگر بماند همه حرم‌ها در امانند اگر این خیمه آسیب ببیند، بدانید که حرم‌های دیگر و امنیت در خطر است لذا همه تلاش کنیم این نظام اسلامی باشکوه و عظمت بماند و بدانید این خیمه عظیم، اقتدار، عزت، استقلال، آزادی، دین ما و زندگی سعادتمند ما را تضمین خواهد کرد.

رییس دولت سیزدهم در بخش دیگری از سخنانش خطاب به آمریکایی‌ها گفت: سردار سلیمانی مهمان رسمی نخست وزیر عراق بود و شما هم سیادت عراق را شکستید و نه یک شخص بلکه یک ملت را ترور کردید.

وی با طرح این سوال که در این جنایت هولناک که بر همه امت اسلامی بسیار سخت و گر ان آمد، چه باید کرد؟، ادامه داد:  باید متجاوز، قاتل و جنایتکار اصلی رییس جمهور وقت آمریکا محاکمه و قصاص شود و حکم خدا درمورد او جاری شود.

رییسی تاکید کرد: اگر ساز و کار محاکمه عادلانه ترامپ، پمپئو و دیگر جنایتکاران در یک داد گاه عادلانه فراهم و به جنایت هولناکشان رسیدگی شد و به مجازات اعمال ننگین خود رسیدند که فبها. وگرنه شک نکنید به همه دولتمردان آمریکایی می‌گویم که دست انتقام از آستین امت بیرون خواهد آمد.

رییس‌جمهور در پایان گفت: پیام شهید سلیمانی به همه مسئولان، دولتمردان و همه کسانی که به نام نظام جمهوری اسلام در جای جای این کشور خدمت می‌کنند، آن است که باید در مسیر خدمت به مردم، گره‌گشایی از زندگی مردم، نجات اقتصاد کشور، پیشبرد اهداف بلند انقلاب اسلامی هیچ مانع را به ر سمیت نشناخت و با فرهنگ ما می توانیم با تمام قوت و قدرت کارها را پیش برد و اول رضایت خدا و دوم شاد کردن دل مردم را پیشه کرد.

رییس‌ دولت سیزدهم با قدردانی از سردار سلامی، سردار قاآنی، خانواده‌های معظم شهید سلیمانی و خانواده‌های بقیه شهدای همراه شهید سلیمانی و ابومهدی و مسئولانی که در این جمع شرکت کردند، گفت: این خدمتگزار خود و طلبه را دعا کنید و اگر موردی برای رفع مشکلات به نظر می رسد، حتما موارد را بیان کنید.


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 3 =

دکمه بازگشت به بالا