رییس جمهور: هدف بودجه ۱۴۰۱ ثبات اقتصادی است

 رییس جمهور هدف اصلی در بودجه ۱۴۰۱ را ثبات اقتصادی عنوان کرد و گفت: بودجه باید از یک ثبات بهرمند شود که برای تولید کننده و مصرف کننده و بازار اطمینان بخش باشد و لازمه آن این است که بودجه ای را ارائه کنیم که کسری بودجه نداشته باشد.

 

به گزارش نبأپرس، آیت‌الله سید ابراهیم رییسی روز یکشنبه در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با تشریح برخی از ویژگی‌های لایحه بودجه و تمایز آن با بودجه سنوات قبل اظهار کرد: از همکاران خود در دولت، همه وزیران و به ویژه سازمان برنامه و بودجه که برای لایحه بودجه تلاش کردند که در وقت مقرر تقدیم مجلس شود، تشکر می‌کنم و امیدوارم که نمایندگان مجلس در صحن و کمیسیون ها بر غنای آن بیفزایند و بودجه ای که در شان و گره گشای مشکلات کشور باشد ارائه شود.

رییس‌جمهور اضافه کرد: در این سال‌های پیروزی انقلاب اسلامی به برکت مجاهدت‌های مردان و زنان در جای جای کشور در جهت توسعه یافتگی آب، برق، گاز، در حوزه آموزش عالی، کشاروزی، صنعت و معدن کار بسیار  شده است اما با همه اقداماتی که تاکنون برای توسعه ‌یافتگی در شهرها و روستاها انجام شده است، که باید قدردان بود، اما هم در حوزه مسائل اقتصادی و هم در مسائل اجتماعی و فرهنگی با مشکلات جدی مواجهیم.

آیت الله رییسی خاطرنشان کرد: نیازمند یک حرکت جهادی و برنامه‌ای هستیم که پیش روی همه دولتمردان و مسئولان باشد و با یک برنامه ریزی دقیق کارهایی انجام شود که مشکلات را از پیش پای مردم بردارد.

وی با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری نسبت به اصلاح ساختار بودجه گفت: رهبری همواره بر ارتقای سرمایه‌گذاری و اشتغال تاکید کرده اند و امروز اشتغال یکی از مسائل مهم کشور در استان‌هایی است که به آن سفر می‌کنیم.

رییس دولت سیزدهم در ادامه اصلاح نظام بانکی و بهبود فضای کسب و کار را از دیگر تاکیدات بودجه ای ذکر کرد و گفت: در آسیب شناسی ‌ اقتصادی وقتی به شرایط نگاه می‌کنیم، شاهد بی ثباتی اقتصاد و تورم فزاینده، نامتوازن بودن توسعه در سرزمین و نهایتا کیفیت نامناسب بودجه ریزی هستیم. اینها اقتضا می‌کند به آنچه انجام شده و برنامه‌ برای آنچه که انجام بشود نگاه و بازنگاهی داشته باشیم.

 اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند

آیت الله رییسی تصریح کرد: اشکال جدی که در قبل همه را رنج می‌داد، این بود که اقتصاد را به اراده بیگانگان گره زده بودند و کاری که می‌شد با استفاده از ظرفیت‌های فراوان کشور به ویژه نیروی انسانی متراکم و ذخایر ارزشمند انجام داد، انجام نمی‌شد. امروز رشد اقتصادی در حد ۴ دهم درصد، افزایش هزینه‌های ۱۰ برابری مردم، و مشکلات مردم نمایندگان و کسانی که این شرایط را می‌بینند، رنج می‌دهد.

رییس جمهور نخستین هدف در این بودجه ۱۴۰۱ را ثبات اقتصادی عنوان کرد و گفت: اقتصاد باید از ثباتی برخوردار باشد که برای تولید کننده، مصرف کننده و بازار اطمینان بخش باشد. لازمه ثبات اقتصادی این است بودجه ای ارائه کنیم که کسری بودجه نداشته باشیم چرا که کسری بودجه ریشه بسیاری از مشکلات در کشور است.

 استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی خط قرمز دولت است

وی با تاکید بر لزوم برقراری انضباط در نظام پولی و مالی کشور تاکید کرد: در بودجه استقراض از بانک مرکزی و افزایش پایه پولی خط قرمز است و برنامه این است که این اتفاق نیفتد چون مشکلات جدی برای اقتصاد کشور ایجاد می‌کند کما اینکه در چندماهه دولت هم تلاشمان این بوده بتوانیم کشور را بدون استقراض از بانک مرکزی اداره کنیم این آثارش را در وضعیت تورمیکاهشی نشان می‌دهد.  اما اینکه تا کی به مرحله یک رقمی برسد، این باید کار شود اما این امید را داریم که تورم دورقمی خاطر مردم و فعالان اقتصادی را نگران کرده تبدیل به یک تورم کاهشی تبدیل شود و به یک شرایط مناسبی برسد.

رییس دولت سیزدهم با بیان این که بودجه نیازمند نگاه ملی است، گفت: نگاه سازمانها و نمایندگان به بودجه نباید بخشی باشد تا رشد اقتصادی ۸ درصدی را هدف گیری کرده و تلاش شود به این نقطه برسیم.

وی با طرح این سوال که رشد اقتصادی ۸ درصدی چگونه امکان پذیر است، گفت: این هدف افزایش بهره وری ۳.۵ درصد و ۴.۵ درصد با افزایش سرمایه گذاری این امکان پذیر است که البته با کار و تلاش و برنامه ریزی امکان پذیر است. بنابراین هدف دوم تضمین رشد اقتصادی در بودجه تقدیمی است.

آیت الله رییسی گفت: هدف سوم بودجه ۱۴۰۱ مسئله عدالت در توزیع ظرفیت‌ها و امکانات در کشور است. توزیع ما توزیع ناعادلانه است و باید متوازن شود.

وی با بیان اینکه در این لایحه مسئله آمایش سرزمینی حتما مورد توجه قرار می‌گیرد، گفت: محور بودن عدالت هم برای مجلس و هم دولت و بخش‌های مختلف مهم است که باید به این سمت حرکت کنیم و توسعه را توسعه متوازن در بخش‌های مختلف انجام دهیم.

رییس جمهور ادامه داد: اساس این بودجه بر برنامه‌محوری است به نحوی که بودجه ساده و قابل فهم، نظارت پذیر، نتیجه گرا و کمک کننده به رشد و ثبات اقتصادی در کشور باشد. بنای بودجه سال آینده بر این است که اختیاراتی را به مسئولان استان، وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هایی که بودجه می گیرند بدهد و آنها را نسبت به آنچه که از بودجه در اختیار دارند پاسخگو کند.

آیت الله رییسی ادامه داد: در رابطه با فرهنگ، رفع آسیب‌های اجتماعی، رشد اقتصادی از مسولان استان‌ها بپرسید چه کاری انجام داده است یا سهم این وزارتخانه چقدر بوده است و تا چه مقدار این سهم را انجام داده است. این قابل نظارت واندازه گیری نیست.

وی خاطرنشان کرد: شاید از نظر بودجه ای بتوان گفت چقدر بودجه مصرف شده است و یا چقدر از این تبصره تخلف شده است اما اینکه سهمی در رشد فرهنگی و رفع آسیب‌های اجتماعی و اقتصادی چقدر سهم خود را در استان انجام شده این قابل پایش و اندازه گیری نیست. اما اگر مسئولیت به آنها محول شد هم برای مجلس قابل اندازه گیری و نظارت است هم برای دستگاه‌های اداری و نظارتی در کشور و هم مسئولین می دانند  چه وظایفی به عهده دارند و ماموریت‌های قانونی آنها قابل اندازه‌گیری و نظارت است.

رییس جمهور گفت: پیش بینی سامانه یکپارچه مدیریت مالی بخش عمومی به نحوی که بودجه ۱۴۰۱ در بستری واحد و نظارت پذیر باشد و با شناسه مشخص به دست ذینفع نهایی برسد این هم از مشخصات این بودجه است.

وی افزود: یکی دیگر از مشخصات این بودجه عادلانه کردن پرداخت‌های پرسنلی است. یکی از نکاتی که همه را رنج می‌دهد یک نظام ناعادلانه پرداخت در بخش های مختلف است. باید به یک نظام عادلانه تبدیل شود که با افزایش حقوق طبقات پایین و محدود کردن رشد حقوق طبقات کاملا امکان‌پذیر است.

آیت الله رییسی ادامه داد: کاهش ۱۵ درصدی هزینه‌های دولت به غیر از حقوق است که البته حقوق بخش خود را دارد. باید از پرخرج بودن دولت بکاهیم.

وی گفت: مساله دیگر اصلاح ساختار بودجه است. در این بودجه کاهش کسری تراز عملیاتی از ۴۶۴ هزار میلیارد تومان به ۲۷۱ هزار میلیارد تومان، کاهش خالص استقراض دولت از ۲۴۵ هزار میلیارد تومان به ۴۷ هزار میلیارد تومان، کاهش خالص استقراض دولت از بازار سرمایه به منفی ۴۰ هزار میلیارد تومان، افزایش نسبت مالیات به تولید ناخالص از ۵.۴ درصد به ۶.۹ درصد، کاهش رشد هزینه های دولت از ۱۱۴ درصد در قانون بودجه سال جاری به ۵ درصد در لایحه بودجه سال آینده است که اینها از ویژگی‌های قابل توجه بودجه است.

رییس‌جمهور مساله تولید و اشتغال را محور بودجه ۱۴۰۱ عنوان کرد و گفت: امسال، سال حمایت از تولید و موضوع همه استانها نگرانی از مساله بیکاری است، بنابراین تولید و اشتغال، محور بودجه است.

وی ادامه داد: تعیین اهداف رشد اقتصادی برای بخش‌ها و استان‌ها و تعیین سهم هر شهرستان و مسئولیت پذیر کردن مسوولان و وزرا و استانداران برای تحقق این رشد اقتصادی است.

رییسی گفت: تبدیل صندوق کارآفرینی به صندوق عدالت و پیشرفت و تشکیل صندوق‌های استانی و تامین ۲ هزار میلیارد تومان سرمایه برای هر استان و اجازه به استان‌ها برای واریز مازاد دریافت مالیاتی، ‌ فروش اموال مازاد دولتی و بهره مالکانه از معادن از دیگر اهداف بودجه است. این صندوق استانی می‌تواند زمینه برای جلب مشارکت بخش خصوصی را فراهم کند و می‌تواند در جهت تولید و اشتغال در استان نقش آفرینی کند.

 

 

ادامه دارد


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − پنج =

دکمه بازگشت به بالا