ساخت 800هزار واحد طرح نهضت ملی مسکن تا پایان سال آغاز می شود

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه متقاضیان مجرد نهضت ملی مسکن در صورت ازدواج نکردن باید قیمت زمین را پرداخت کند، گفت: هزینه برق مالکانی که در سامانه املاک ثبت‌نام نکنند، افزایش می‌یابد.

به گزارش نبأپرس، رستم قاسمی در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما اظهار کرد: اکنون در 800 شهر، مردم می‌توانند با ورود به سامانه در طرح ملی مسکن نام‌نویسی کنند که با افزایش شهر‌هایی که دسترسی سامانه برای آن‌ها فراهم می‌شود، آمار نام‌نویسی‌کنندگان افزایش خواهد یافت.

وی با انتقاد از ضعف سیستم جامع اطلاعات در کشور و وجود داده‌ها به‌صورت جزیره‌ای گفت: با ابلاغ قانون جهش تولید مسکن به دولت برای اجرای آن نیاز به زیرساخت‌های نرم‌افزاری داشتیم که به‌سرعت انجام شد.

وی افزود: برای استفاده بیشتر مردم فرم «ج» در اقدام ملی مسکن را اصلاح کردیم و اکنون کسانی که در شهر‌های بزرگ، 5 سال و در شهر‌های کوچک، 3 سال پیش صاحب خانه بوده‌اند، اما پس از آن خانه نداشته‌اند، می‌توانند دوباره در سامانه نهضت ملی مسکن نام‌نویسی کنند.

وی گفت: افراد مجرد نیز می‌توانند در این سامانه نام‌نویسی کنند، اما پس از پایان ساخت واحد‌ها که بین یک و نیم تا دو سال زمان می‌برد باید اسناد ازدواج خود را برای تحویل خانه ارائه دهند.

وزیر راه و شهرسازی درباره کسانی که در این مدت ازدواج نکنند نیز ابراز کرد: اکنون بهای زمین در طرح نهضت ملی مسکن از متقاضیان گرفته نمی‌شود، اما اگر متقاضی ازدواج نکند باید بهای زمین را نیز پرداخت کند.

آقای قاسمی گفت: البته تیم حقوقی طرح نهضت ملی مسکن هنوز این موضوع و سن متقاضیان مجرد برای این طرح را نهایی نکرده است.

وی اضافه کرد: پالایش متقاضیان را همزمان با نام‌نویسی انجام می‌دهیم و به پروژه، معرفی می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بیش از 200 هزار واحد مسکن مهر هنوز درگیر مشکلات حقوقی، تعاونی و… هستند که تلاش می‌کنیم هرچه زودتر تکلیف این واحد‌ها مشخص شود.

قاسمی افزود: در طرح نهضت ملی مسکن این طرح را متقاضی محور آغاز کرده ایم و واحد‌ها با اسم و مشخصات متقاضی ساخته می‌شود نه اینکه مانند مسکن مهر واحد‌هایی را بسازیم، اما برای آن متقاضی وجود نداشته باشد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در طرح نهضت ملی مسکن به جای مسکن سازی، شهرسازی می‌کنیم و همه امکانات، همزمان با ساخت مسکن مانند مدرسه، درمانگاه و … ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه سیاست ما بلندمرتبه سازی در مناطقی که محدودیت زمین نداریم، نیست افزود: در شهر‌هایی که مشکل زمین وجود ندارد نباید به سمت بلند مرتبه سازی برویم و به عنوان نمونه در بم، چون مشکل زمین نداشتیم به متقاضیان 200 متر زمین دادیم. از 4 میلیون مسکنی که ساخت آن را متعهد شده ایم برای 2 میلیون مسکن زمین تهیه شده است.

وی افزود: ساخت 41 هزار واحد در قم، 20 هزار واحد در یزد و 20 هزار واحد در زنجان آغاز شده است و در بسیاری از شهر‌ها مانند اراک و کرمانشاه آماده آغاز عملیات اجرایی هستیم.

پیشرفت 12 درصدی طرح ملی مسکن پس از 3 سال

وزیر راه و شهرسازی گفت: ساخت 500 هزار واحد در طرح اقدام ملی مسکن آغاز شده است و به طور میانگین 12 درصد پیشرفت دارد و تعهد داریم که ساخت این واحد‌ها را به پایان برسانیم.

قاسمی افزود: با توجه به اینکه ساخت مسکن حدود یک و نیم تا دو سال زمان می‌برد، برای دستیابی به هدف سخت 4 میلیون مسکن در مرحله اول، ساخت 2 میلیون واحد را آغاز می‌کنیم و پس از اتمام آن‌ها 2 میلیون مسکن دیگر ساخته خواهد شد و تا پایان امسال ساخت 800 هزار واحد آغاز می‌شود.

وی با اشاره به نبود نام 400 شهر در سامانه نام نویسی برای طرح نهضت ملی مسکن افزود: از دلایل بارگذاری نکردن نام این شهر‌ها مشکل تهیه زمین در این مناطق بوده است. با تهیه زمین در این شهرها، نام نویسی برای آن‌ها در سامانه فراهم می‌شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: بانک زمین را در وزارت راه و شهرسازی ساماندهی کرده ایم و در بسیاری از شهر‌های کشور وضع زمین‌ها مشخص است.پیش بینی می‌کنیم تا دو هفته آینده امکان نام نویسی برای بقیه شهر‌ها نیز در سامانه طرح نهضت ملی مسکن فراهم شود.

اتصال خط آهن ایران به عراق با پول 2 کشور

وی درباره خط راه آهن شلمچه ــ بصره نیز افزود: با توجه به اینکه اتصال ریلی ایران و عراق برای هر دو کشور اهمیت دارد در سفر نخست وزیر عراق به تهران این موضوع مطرح و قرار شد کار عملیاتی آن آغاز شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در توافق جدید بین دو کشور تاریخ آغاز ساخت این خط ریلی مشخص شده است و یک شرکت مشترک برای سرمایه گذاری و بهره برداری در طی دو ماه باید تشکیل شود.

قاسمی با بیان اینکه طول این مسیر ریلی 32 کیلومتر است، افزود: موضوع مهم در ساخت این خط ریلی، ایجاد پل بین ایران و عراق است. قرار شد پیش از تشکیل شرکت مشترک، متخصصان ما در دو طرف محل ساخت پل، مستقر شوند و کار‌های مطالعاتی انجام شود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: در چند روز آینده متخصصانی برای مین روبی این مسیر ریلی در عراق به این کشور اعزام می‌کنیم و طرف عراقی باید در شش ماه، مسیر را آماده کند و به ما تحویل دهد.

وی بیان کرد: پیش بینی ما برای اتمام ساخت این خط ریلی حداکثر دو سال است و 100 تا 120 میلیون دلار مجموع سرمایه گذاری برای احداث این خط آهن خواهد بود.

وزیر راه و شهرسازی افزود: توافق اولیه برای سرمایه گذاری در این طرح مشترک 50 درصد ایران و 50 درصد عراق است البته برای ما اتصال ریلی دو کشور مهم است.

وی گفت: با راه اندازی این خط آهن، صادرات ما به عراق ایمن و ارزان‌تر می‌شود و در آینده این راه آهن به مدیترانه وصل خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مزیت نسبی اقتصاد ما ترانزیت است افزود: با راه اندازی مسیر ریلی رشت ــ آستارا زمان ترانزیت کالا از شرق آسیا و اروپا کاهش چشمگیری خواهد داشت.

قاسمی همچنین یادآور شد: 2 هفته آینده در سفر به آذربایجان موضوع احداث پل میان ایران و آذربایجان برای ساخت خط ریلی در دستور کار قرار می‌گیرد که اگر به نتیجه برسد کار را آغاز خواهیم کرد.

99 درصد زمین‌ها در طرح نهضت ملی مسکن متعلق به راه و شهرسازی است

وزیر راه و شهرسازی گفت: 99 درصد زمین‌های آماده شده برای ساخت 2 میلیون واحد مسکونی متعلق به راه و شهرسازی است.در حال حاضر 99 درصد زمین‌های آماده شده برای ساخت 2 میلیون واحد مسکونی متعلق به راه و شهرسازی است و کمتر از 1 درصد زمین از دستگاه‌ها گرفتیم، چون در بعضی شهر‌ها دستگاه‌ها زمین ندارند یا در قانون بودجه 1400 یک ماده وجود دارد که دستگاه‌ها می‌توانند برای تأمین منابع، املاک را مولدسازی کنند.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین آمار، بانک زمین نزدیک به هزار شهر مشخص شده است و به دنبال این هستیم که حداکثر تا سه ماه اول سال 1401 موضوع زمین برای 4 میلیون واحد مسکونی را تعیین تکلیف کنیم.

قاسمی: 40 شهر جدید در کشور داریم

وی با یادآوری اینکه 600 هزار واحد مسکونی از 4 میلیون واحد مسکونی را در شهر‌های جدید در نظر گرفتیم، اظهار کرد:  حدود 30 تا 40 شهر جدید در کشور داریم که در اختیار راه و شهرسازی است و زمین آن هم مشخص است و بقیه هم الحاق زمین‌های متعلق به دولت است که در کنار شهر‌ها وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: سیاست ما ایجاد شهر‌های جدید می‌باشد و در بقیه شهر‌های جدید زمین‌های متعلق به منابع طبیعی وجود دارد و با منابع طبیعی توافقات خوبی داشتیم و مقدار زمینی که منابع طبیعی در اختیار ما قرار داده بسیار زیاد است که می‌توان به شهر‌ها الحاق کرد.

وی تصریح کرد: یک توافق خوب با سازمان اوقاف انجام دادیم که از زمین‌های اوقاف در کل کشور استفاده کنیم، با حمایت رئیس بنیاد مستضعفان هزار هکتار از زمین‌های این بنیاد را که در کنار شهر‌ها وجود دارد هم استفاده می‌کنیم، همچنین با نیرو‌های مسلح توافق خوبی داشتیم تا زمین‌هایی را که نیرو‌های مسلح در بسیاری از شهر‌ها دارند که کاربری آن‌ها مسکونی نیست استفاده می‌کنیم و برعکس در بعضی از شهر‌ها که نیرو‌های مسلح نیاز به زمین دارند، در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم البته نکته اینجاست که تعداد زیادی از کارکنان نیرو‌های مسلح در سامانه نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند، الآن حدود 80 هزار واحد مسکونی را نیرو‌های مسلح شروع کردند و آنجایی که دیگر خودشان متقاضی ندارند، متقاضی برای دریافت مسکن معرفی می‌کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: بعضی از وزارتخانه‌ها برای در اختیار گذاشتن زمین همکاری کردند و از طرف دیگر توافق کردیم که کارکنان خودشان را که مشمول این طرح می‌شوند مسکن در اختیارشان قرار دهیم، این توافق را الآن با وزارت نیرو، وزارت آموزش و پرورش، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نیرو‌های مسلح، سپاه و ارتش و نیروی انتظامی انجام دادیم.

وی افزود: موظف هستیم حتی در جایی که زمین نداشته باشیم برای نهضت ملی مسکن زمین بخریم و در اختیار مردم قرار دهیم.

قاسمی ادامه داد: حتماً در همه شهر‌های کشور زمین‌هایی را که متعلق به راه و شهرسازی یا حتی متعلق به مردم می‌باشد با توافق صورت گرفته تغییر کاربری می‌دهیم و سهم مردم را پرداخت می‌کنیم و سهم خودمان را برای متقاضیان در نظر می‌گیریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در قانون جهش تولید مسکن باید 20 درصد سهم تسهیلات بانک‌ها در اختیار مسکن قرار گیرد، در قانون جریمه سنگینی برای بانک‌هایی که همکاری نکنند دیده شده است، در شورای پول و اعتبار توافق کردیم که برای تهران 450 میلیون تومان، مراکز استان‌ها 400 میلیون، شهر‌ها 350 میلیون تومان و همچنین برای روستا 200 تا 250 میلیون تومان برای هر واحد تسهیلات در نظر گرفته شود.

وی افزود: بانک مرکزی این طرح را به همه بانک‌ها ابلاغ کرد و سهم هر بانک مشخص شده است و بانک‌ها متعهد به پرداخت هستند گرچه به غیر از بانک مسکن که عملیات اجرایی را فعال کرده است هنوز بسیاری از بانک‌ها عملیات اجرایی را شروع نکردند، ولی به بقیه بانک‌ها ابلاغ شده است و فکر نمی‌کنم جزو موانع ما باشد.

وی تاکید کرد:در پرداخت تسهیلات بانک‌ها نگران نیستم، چون بانک‌ها باید تسهیلات بدهند و الآن هم بانک‌ها موظف شدند 20 درصد مجموع تسهیلات را در اختیار مسکن قرار دهند البته همین 20 درصد تسهیلات هم در صنایع پشتیبانی مسکن استفاده خواهد شد.

وزیر راه و شهرسازی گفت: سود تسهیلاتی که شورای پول و اعتبار برای بانک‌ها در نهضت ملی مسکن مشخص کرده است 18 درصد می‌باشد و اقساط این تسهیلات 20 ساله است که اقساط آن به صورت پلکانی خواهد بود، فردی که امروز 450 میلیون تومان تسهیلات دریافت می‌کند طی 20 سال آینده حدود یک و نیم میلیارد تومان پرداخت می‌کند که پرداخت آن به صورت پلکانی خواهد بود.افرادی که امروز ثبت نام می‌کنند 2 سال بعد از تحویل مسکن پرداخت اقساط آن‌ها شروع می‌شود.

وی تصریح کرد: پیش بینی می‌کنیم فردی که در تهران زندگی می‌کند اگر 150 میلیون تومان آورده خودش باشد حتماً صاحب خانه خواهد شد، چون زمین رایگان است، تمهیدات خوبی با وزارت صمت داشتیم که مصالح به گونه‌ای خریداری شود که تورم کمتر در آن تأثیر داشته باشد، پروانه کار با قیمت ارزان در اختیار قرار می‌گیرد، سهم هزینه نظام مهندسی کمتر است و همچنین مالیات بسیار کمتری پرداخت می‌شود.

قاسمی گفت: در کشور انبوه سازان زیادی داریم و توانمندی امروز فنی و مهندسی بسیار ویژه است که برای ساخت واحد‌های مسکونی این توانمندی در کشور وجود دارد، ولی درباره شرکت سازنده ترکیه‌ای که بخشی از تعهدات قبلی خود را انجام نداده است در حال حاضر قرارداد جدید با این شرکت در دستور کار ما نیست، چون باید تعهدات قبلی این شرکت تعیین تکلیف شود.

 توسعه صنعتی سازی مسکن 

وی افزود: ما در زمینه صنعتی سازی ساختمان در کشور نسبت به دنیا عقب ماندگی جدی داریم و به دنبال این هستیم که با ساخت تعداد زیادی واحد مسکونی، نظام فنی و مهندسی کشور را به سمت صنعتی سازی ببریم، الآن به دنبال این هستیم که دانش فنی صنعتی سازی را در کشور نهادینه کنیم، اگر با شرکت‌های کشور‌های خارجی درباره صنعتی سازی توافق کنیم، این شرط وجود دارد که کارگر، مهندس، مواد و مصالح را در ایران داریم و تنها چیزی که نیاز است فناوری صنعتی سازی است.

وی درباره قانون مالیات بر خانه‌های خالی هم گفت: واقعیت این است که طرح جامع اطلاعاتی در کشور تدوین نشده است گرچه اطلاعاتی را در ثبت احوال و ثبت اسناد داریم و ما بر اساس اطلاعاتی که الآن در وزارت راه و شهرسازی وجود دارد آمار خانه‌های خالی را که حدود 2 میلیون می‌شود به وزارت امور اقتصادی و دارایی دادیم، البته ممکن است این اطلاعات نقص داشته باشد، ولی بخشی قابل توجهی از این تعداد خانه‌های خالی هستند که باید از آن‌ها مالیات گرفته شود.

وی ادامه داد: از مردم درخواست می‌کنم اطلاعات خانه خود را در سامانه املاک و اسکان بارگذاری کنند تا بتوانیم این سامانه را به نتیجه برسانیم، این سامانه الآن ناقص است، ولی در حال حاضر اطلاعات 60 میلیون ایرانی را داریم که این تعداد را از بانک‌های اطلاعاتی کشور دریافت کردیم، ولی مردم باید این اطلاعات را اصلاح کنند، چون ممکن است متعلق به چند سال قبل باشد.

وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: در قانونی ابلاغی روش‌هایی وجود دارد که می‌توانیم از طریق این روش‌ها مردم را وادار کنیم تا در سامانه املاک و اسکان وضع ملک خود را مشخص کنند، مردم نگران نباشند که مثلاً به تعداد افراد خانواده ملک داشته باشند، چون جزو خانه‌های خالی حساب نمی‌شود و مالیات هم به آن تعلق نمی‌گیرد.

افزایش هزینه برق مالکانی که در سامانه املاک ثبت نام نکرده اند

وی تصریح کرد: اگر اطلاعات سامانه املاک و اسکان ناقص بماند ابزار‌هایی داریم تا افرادی که وضع ملک خود را تعیین تکلیف نکنند هزینه برق آن‌ها پلکانی افزایش پیدا می‌کند.

قاسمی درباره افزایش اجاره بها هم گفت: یکی از اقدامات مهم در این زمینه افزایش عرضه مسکن است، زمانی که عرضه مسکن زیاد می‌شود اجاره هم پایین می‌آید و همچنین باید خانه‌های خالی در کشور را تعیین تکلیف کنیم تا عرضه شوند، در نهضت ملی مسکن حتی سهم اجاره نشینی حرفه‌ای را پیش بینی کردیم که شرکت‌های بزرگ با امتیازاتی که به آن‌ها می‌دهیم خانه‌های ارزان را در اختیار مستأجران قرار می‌دهند.

وی درباره مالیات بر عایدی سرمایه هم افزود: برای فعالیت سوداگرانه باید مالیات تعلق بگیرد البته معتقدیم نباید با اجرای این قانون سرمایه گذاری در مسکن متوقف شود، اما بخش سوداگری در مسکن باید کنترل شود.

وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه گاهی صحبت‌هایی مطرح می‌شود که آیا آقای قاسمی در وزارتخانه می‌مانند یا تغییراتی ایجاد می‌شود؟ خاطر نشان کرد: این شایعات واقعیت ندارد، در وزارتخانه هستیم و کار را با جدیت ادامه می‌دهیم.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − 3 =

دکمه بازگشت به بالا