لاوروف: پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای با ایران وجود دارد

وزیر خارجه روسیه نسبت به پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای ایران و دستیابی به توافق ابراز امیدواری کرد.

به گزارش نبأپرس به نقل از اسپوتنیک، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در کنفرانس خبری امروز خود پیرامون نتایج سال 2021 برای این کشور درمورد مسائل مختلف دارای اهمیت برای سیاست خارجی روسیه صحبت کرد.

سرگئی لاوروف درباره وضعیت مذاکرات هسته‌ای ایران گفت: پیشرفت در مذاکرات هسته ای با ایران وجود دارد و امیدواریم به زودی به توافق برسیم.

وزیر خارجه روسیه همچنین افزود: ایران در همکاری با آژانس بین المللی انرژی اتمی باید جدی تر عمل کند.

لاوروف درباره سفر آتی رئیسی به مسکو نیز گفت: دیدار رئیس جمهوری ایران از مسکو رویداد بسیار مهم است. باید تماس های سیاسی بین تهران و مسکو ازسرگرفته شود.

وی با یادآوری اینکه همه گیری کرونا، مانعی برای دیدارها و سفر هیات های دو کشور شده است، ادامه داد: ولادیمیر پوتین و سید ابراهیم رئیسی روسای جمهوری روسیه و ایران چندین تماس تلفنی داشتند.

وزیر خارجه روسیه گفت: در دیدار سران ایران و روسیه، همه مسائل دستور روابط ایران و روسیه مطرح و مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی افزود: باتوجه به تغییر دولت ایران در سال گذشته باید ببینیم سیاست این کشور چگونه استمرار می یابد.

لاوروف با بیان اینکه ایران و روسیه طرح های مشترک زیادی دارند، اظهار کرد: دو کشور بر روی این طرح ها کار می کنند و در کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و روسیه نیز در این مورد اقدامات جریان دارد.

وی ادامه داد: بدون شک در بین مسائل بین المللی موضوعاتی همچون برجام و امنیت خلیج فارس در دیدار سران ایران و روسیه مطرح خواهد شد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود با انتقاد از عملکرد ناتو و تحریک اوکراین گفت: ناتو به طور غیرطبیعی اوکراین و کشورهای اسکاندیناوی را به صفوف خود می کشاند. کشورهای غربی به گسترش تنش کمک می کنند، پتانسیل درگیری در جهان در حال افزایش است.

لاوروف با تاکید بر افزایش پتانسیل درگیری در جهان گفت: اوضاع رو به بهبود نیست، پتانسیل مناقشه (در جهان) در حال افزایش است. همکاران غربی به طور قابل توحهی به چنین روند منفی تحولات کمک می کنند، آنها روند تخریب ساختار روابط بین المللی را در پیش گرفته اند، ساختاری که مبتنی بر منشور سازمان ملل متحد است، و آنها روند جایگزینی حقوق بین الملل با قوائد خود را در پیش گرفته اند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 2 =

دکمه بازگشت به بالا