محرابیان: نگران حفظ جان مردم مناطق سیل‌زده سیستان و بلوچستان هستیم

وزیر نیرو با بیان اینکه بارش باران چهار روز اخیر باعث آبگرفتگی و خیس خوردن برخی خانه‌های کنارک شده است، گفت: با توجه به مهیا شدن اماکن مناسب برای اسکان موقت، مردم مناطق سیل‌زده از سکونت در خانه‌های دچار آبگرفتگی خودداری کنند.

به گزارش نبأپرس، به نقل از روابط عمومی فرمانداری کنارک، علی‌اکبر محرابیان شامگاه سه‌شنبه پس از بازدید میدانی از مناطق سیل‌زده جنوب سیستان و بلوچستان، در جلسه “ستاد پیشگیری و فرماندهی، عملیات پاسخ به بحران شهرستان کنارک” اظهار داشت: در کنارک در مجموع 334 میلی‌متر بارش باران اتفاق افتاد که با چهار سال بارندگی این منطقه برابری می‌کند.

وزیر نیرو ادامه داد: در واقع چهار سال بارش طی چهار روز انجام شد و نکته حائز اهمیت این است که عصر روز گذشته به‌مقدار 108 میلی‌متر باران طی مدت زمان 20 دقیقه بارید که این میزان بارش موجب حجم آب‌گرفتگی در شهر کنارک شد و حدود دوهزار خانواده کنارکی در شرایط آب‌گرفتگی به‌سر می‌برند.

وی تصریح کرد: باید هرچه سریع‌تر شرایط را برای امدادرسانی بهتر فراهم کنیم و با حجم وسیع پمپ‌های کف‌کش بتوانیم آب را از داخل خیابان و منازل مردم بیرون بکشیم که البته در این زمینه اقداماتی در حال انجام بود.

محرابیان افزود: پیش‌بینی کرده‌ایم که امشب حداقل 100 دستگاه پمپ کف‌کش به منطقه ارسال شود و فردا شاهد تخلیه و انتقال آب از منازل و خیابان‌ها به بیرون شهر خواهیم بود. موضوع بعد امدادرسانی به مردم است که خوشبختانه با دستوراتی که استاندار در منطقه صادر کرده، سایت‌ها و مکان‌های خوبی برای اسکان موقت مردم تشکیل شده که بخشی از آنها توسط مردم در حال استفاده است و بخش قابل‌توجهی از آن‌ها هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.

وزیر نیرو اضافه کرد: یک نگرانی وجود دارد که برخی از خانه‌هایی که به‌صورت خشت و گلی ساخته شده‌اند و استحکام قابل‌توجهی ندارند بر اثر این بارش‌ها و میزان آبی که در حیاط و کوچه‌ها انباشته شده است دیوارهایشان خیس خورده‌اند و نگران ریزش احتمالی این دیوارها هستیم که باید برای جلوگیری از حوادث احتمالی، توصیه‌های لازم به اطلاع مردم برسد.

وی تأکید کرد: از مردم منطقه خواهش می‌کنیم این منازل را ترک کنند تا به‌زودی عملیات مقاوم‌سازی انجام شود و جان فردی به خطر نیفتد. در موضوع امدادرسانی، در حوزه‌های آب و برق کارهای خوبی انجام شده است، در جنوب سیستان و بلوچستان حدوداً 300 روستایی را داشتیم که برق آنها قطع برق شده بود و حالا تعداد آن روستاها به پنج روستا کاهش پیدا کرده و در حوزه آب کنارک هم مشکل خاصی وجود ندارد.

محرابیان اظهار داشت: باید لوازم زندگی مردم، اقلامی چون پتو، موکت و وسایل ضروری زندگی فراهم شود. محل‌هایی که برای اسکان مردم پیش‌بینی شده مناسب هستند و ما از این مکان‌ها بازدید کردیم و از همه گروه‌های جهادی، سپاه، بسیج و ارتش جمهوری اسلامی که در این زمینه کمک کردند قدردانی می‌کنیم.

وزیر نیرو با بیان “از مردم می‌خواهیم از ظرفیت‌های اسکان استفاده کنند”، تصریح کرد: در این راستا خودروهایی در نظر گرفته شده است تا مردم راحت به مکان‌های اسکان منتقل شوند؛ از حدود دوهزار خانواده کمتر از 500 مورد از اسکان موقت استقبال کردند و البته برخی از خانواده‌ها ترجیح دادند به خانه‌های اقوام و حتی روستاهای اطراف منتقل شوند، اما خواهش ما این است که در منازل ناایمن زندگی نکنند و حتماً این منازل را ترک کنند.

حمیدرضا جانباز نیز اظهار داشت: آب‌های جمع‌شده باران که تردد در معابر شهر کنارک را سخت کرده با لوله به دریا پمپاژ و منتقل می‌شود.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب افزود: نقشه توپوگرافی شهر کنارک به‌همراه شبکه فاضلاب و مسیل‌ها و مسیرها و معابر را بررسی کردیم و اکنون حدود 48 پمپ جدید وارد شهرستان می‌شود؛ فردا نیز اکیپ عملیاتی از تهران اعزام می‌شود و همه توان را برای جمع‌آوری آب‌های سطحی به‌کار خواهند گرفت.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 11 =

دکمه بازگشت به بالا