میزان اثربخشی واکسن‌های کرونا در کشور اعلام شد+ جزئیات

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی گزارشی میزان اثربخشی واکسیناسیون کرونا در پیشگیری از مرگ بر اثر این بیماری را اعلام کرد.

به گزارش نبأپرس؛ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طی گزارشی میزان اثربخشی واکسیناسیون کرونا در پیشگیری از مرگ بر اثر این بیماری را اعلام کرد.

در این گزارش، نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا در افرادی که واکسن نزده‌اند با افرادی که یک یا دو نوبت واکسن زده‌اند (به‌تفکیک سن) مقایسه شده است.

در محاسبه نرخ فوت، تمام موارد بستری منجر به فوت با تشخیص محتمل یا قطعی کرونا که در اورژانس‌های کل کشور ثبت شده، لحاظ شده است و صرفاً به موارد با نتیجه تست PCR مثبت اکتفا نشده تا نتایج تحلیل، متأثر از خطای منفی کاذب تست نشود.

هر نمودار مرتبط با یک گروه سنی است که در بالای نمودار ذکر شده است. محور افقی هر نمودار نشان‌دهنده تاریخ‌های مقایسه (از 5 تیر تا 22 آبان 1400 در فواصل هفتگی) و محور عمودی، مشخص‌کننده نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا در هر یک‌میلیون نفر جمعیت از گروه مقایسه (واکسن‌نزده یا واکسن‌زده) به‌صورت روزانه است. در تمام نمودارها، به‌ازای هرتاریخ مقایسه، افراد به‌صورت زیر تقسیم شده‌اند:

واکسن‌نزده: افرادی که تا تاریخ مقایسه واکسن نزده‌اند (رنگ قرمز)

یک نوبت واکسن: افرادی که تا تاریخ مقایسه یک نوبت واکسن زده‌اند یا از تاریخ تزریق واکسن نوبت دوم آنها کمتراز 14 روز گذشته است (رنگ آبی)

دو نوبت واکسن: افرادی که حداقل دو هفته قبل از مقایسه، دو نوبت واکسن دریافت کرده‌اند (رنگ سبز)

محاسبه تعداد افراد واکسن‌نزده در کل جامعه بر اساس تفاضل تخمین جمعیت مرکز آمار ایران در سال 1400 به‌تفکیک گروه‌های سنی از جمعیت واکسن‌زده انجام شده است.

بر اساس این گزارش، واکسیناسیون تأثیر بسیار چشمگیری در کاهش نرخ فوت ناشی از کرونا در تمامی گروه‌های سنی داشته است.

نمودارهای زیر تأثیر واکسیناسیون در گروه سنی 25 تا 49 سال را نشان می‌دهد.

کرونا , واکسن کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان ,

نمودارهای زیر میزان اثربخشی واکسیناسیون در کاهش مرگ‌ومیر ناشی از کرونا را در گروه سنی 50 تا 74 سال نشان می‌دهد.

کرونا , واکسن کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان ,

نمودار زیر نیز اثربخشی واکسن‌های کرونا در پیشگیری از مرگ‌ومیر بر اثر ابتلا به این بیماری را در گروه سنی بالای 75 سال نشان می‌دهد.

کرونا , واکسن کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان , کرونا , واکسن کرونا , وزارت بهداشت , بهداشت و درمان ,

بر اساس نمودارهای فوق، تأثیر چشمگیر واکسیناسیون در کاهش نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا در سنین بالاتر به‌وضوح مشاهده می‌شود، با وجود این، احتمال فوت ناشی از ابتلا به کرونا خصوصاً در سنین بالای 60 سال به صفر نرسیده است، لذا توصیه می‌شود تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی حتی پس از واکسیناسیون صورت پذیرد.

سرپرست مرکز مدیریت آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت تأکید کرده است که بیشترین اثر واکسیناسیون، کاهش جدی نرخ فوت ناشی از ابتلا به کرونا بوده است، با این حال، افرادی که حتی دو نوبت واکسن را دریافت کرده‌اند، کماکان در معرض ابتلا به کرونا و بستری هستند، لذا پیشنهاد می‌شود تداوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی، حتی پس از دریافت هر دو نوبت واکسن، برای جلوگیری از ابتلای افراد و شروع خیز ششم بیماری کماکان مورد تأکید قرار گیرد.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 14 =

دکمه بازگشت به بالا