کلاهی که با دلبستن امارات به حمایت امنیتی اسرائیل و آمریکا بر سر ابوظبی گذاشته شد

رژیم صهیونیستی و آمریکا و در پی آن فرانسه به دنبال حملات تلافی جویانه موشکی و پهپادی ارتش یمن به امارات در راستای حمایت از متجاوزان برآمدند، اما این قراردادهای نظامی می‌تواند امنیت را برای امارات و عربستان به ارمغان بیاورد؟

به گزارش نبأپرس، منابع خبری با اشاره به عملیات‌های تلافی جویانه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن به عمق امارات به تحرکات آمریکا و رژیم صهیونیستی در راستای حمایت از ابوظبی پرداختند.

پس از طوفان‌های یمنی که امارات را درهم کوبید، اسرائیل و آمریکا در راستای حمایت از امارات برآمدند و اولی اعلام کرد که سامانه‌های هشدار سریع که شامل رادارهاست به امارات می دهد و دومی یعنی آمریکا هم اعلام کرد که از حریم هوایی امارات حفاظت خواهد کرد و جنگنده‌های پیشرفته ارسال می کند.

از سوی دیگر «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه امروز جمعه با انتشار توییتی اعلام کرد که پاریس به امارات برای حفاظت از حریم هوایی آن که در معرض حملات انصارالله یمن است، کمک خواهد کرد.

وی اعلام کرد: امارات در ماه ژانویه در معرض حملات خطرناک قرار گرفته است که به منظور ابراز همبستگی با این کشور دوست، فرانسه تصمیم به حمایت نظامی به ویژه در زمینه حفاظت از حریم هوایی امارات، گرفته است.

پایگاه خبری «آکسیوس»، روز چهارشنبه، خبر داد که هیأتی از وزارت جنگ رژیم صهیونیستی به‌تازگی برای رایزنی درباره حملات ارتش یمن وارد ابوظبی شده است.

آکسیوس به نقل از مقامات تل‌آویو در این خصوص گزارش داد که عده‌‌ای از مقامات نظامی رژیم صهیونیستی هفته گذشته وارد امارات شدند تا درباره ارائه‌ کمک‌های نظامی و اطلاعاتی به ابوظبی در پی حملات ارتش یمن رایزنی کنند. به‌رغم آنکه عمر توافق عاد‌ی‌سازی روابط میان امارات و رژیم صهیونیستی به دو سال نمی‌رسد؛ اما این وبگاه آمریکایی در ادامه فاش کرد که تل‌آویو و ابوظبی از بیش از دو دهه گذشته با یکدیگر همکاری اطلاعاتی و دفاعی دارند.

آکسیوس در ادامه خبر داد که امارات از تل‌آویو در زمینه پدافند موشکی و مقابله با پهپادها درخواست کمک کرده است. طبق این گزارش، وزارت جنگ رژیم صهیونیستی و آژانس‌های امنیتی این رژیم به‌زودی درخواست کمک امارات را مورد بحث و بررسی قرار خواهند داد. این وبگاه آمریکایی همچنین خبر داد که تل‌آویو تا جایی که امکان داشته باشد، قصد کمک به امارات را دارد، اما در عین حال، قصد ندارد که فناوری‌های حساس خود را در اختیار این کشور بگذارد.

این گزارش در حالی منتشر شده است که کانال 13 تلویزیون رژیم صهیونیستی نیز اخیرا خبر داد که تل‌آویو به منظور شناسایی موشک‌های ارتش یمن با دادن سامانه‌های هشدار سریع به امارات موافقت کرده است. «آلون بن دیوید» خبرنگار کانال 13 گزارش داده بود که سامانه‌های هشدار سریعی که تل‌آویو تصمیم گرفته آن‌ها را به امارات بدهد، شامل سیستم‌های راداری و نرم‌افزارهای کنترل است. کانال 13 همچنین گفته بود که هدف از ارسال چنین سامانه‌هایی به امارات، ایجاد یک سامانه دفاعی منطقه‌ای است که خود تل‌آویو بتواند در آینده از آن بهره ببرد.

بعد از انجام 3 عملیات پی در پی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در عمق امارات، صهیونیست‌ها به شدت احساس نگرانی می‌کنند. «عاموس یادلین» رئیس سابق سازمان ضداطلاعات ارتش رژیم صهیونیستی اخیرا در یادداشتی به نگرانی‌ها از حملات ارتش یمن علیه مواضع امارات پرداخته بود. او با بیان اینکه مسافت صنعاء تا ابوظبی برابر با فاصله صنعاء تا بندر ایلات (جنوب اراضی اشغالی) است، از تل‌آویو خواسته بود که به جای صدور بیانیه، به امارات کمک کند.

رسانه‌های عبری زبان گزارش دادند که در پی عملیات‌های مستمر یمنی‌ها در عمق امارات، تل‌آویو با فروش سامانه دفاعی گنبد آهنین به ابوظبی موافقت کرده است؛ که موافقت سریع اسرائیل برای فروش این سامانه به امارات بعد از سلسله حملات پی در پی (یمن) به ابوظبی در جریان سفر «اسحاق هرتزوگ» رئیس رژیم صهیونیستی به امارات صورت گرفت.

این تصمیم رژیم صهیونیستی در حالی است که همین سامانه گنبد آهنین در جریان جنگ 12 روزه غزه در رهگیری بسیاری از موشک‌های فلسطینیان ناکام ماند.

پایگاه «متابعات یمنی» در گزارشی با اشاره به حمایت آمریکا و رژیم صهیونیستی از ابوظبی به تصمیم واشنگتن برای اعزام ناو جنگی به منطقه خلیج فارس برای حمایت از امارات و استقرار جنگنده‌های نسل پنجم در این زمینه اشاره کرده است.

این رسانه آورده است: جدا از بحث باج گیری و دوشیدن امارات و عربستاان از سوی غرب به ویژه آمریکا که از هفت سال قبل ادامه دارد، سئوالی که شهروندان جهان عرب از خود می پرسند این است که آیا زمان توقف این جنگ بیهوده که خشک و تر را سوزانیده، فرا نرسیده است؟ آیا مقامات این دو کشور به این درک نرسیده‌اند که امنیت آنها در گرو توقف این جنگ است؟ تا زمانی که یمنی‌ها در معرض حملات قرار می‌گیرند، قراردادهای تسلیحاتی نخواهند توانست که امنیتی برای امارات و عربستان به ارمغان بیاورد.

رسانه یمنی می‌نویسد: بهترین جواب در این زمینه و بی ثمر بودن هزینه‌های تسلیحاتی امارات و عربستان را محمد علی الحوثی اعلام کرد که چند روز قبل گفت که سامانه پدافندی این دو کشور در برابر موشک‌ها و پهپادهای نیروهای صنعا ناکام هستند.

الحوثی در توییتی گفت: تداوم حملات موشکی و پهپادی علیه آل سعود در سال‌های گذشته دروغ اماراتی‌ها در رهگیری موشک‌های یمنی را نشان می‌دهد.

الحوثی تاکید کرد: اگر متحدان امارات توانایی حفاظت از این کشور را دارند از عربستان طی این سال‌ها دفاع می‌کردند… آیا پول ابوظبی با پول ریاض فرق دارد؟

وی به کنایه در پایان نوشت: در حالی که اعلام می‌کنند موشک‌ها و پهپاد‌های یمن را ساقط کرده‌اند همزمان به دنبال خرید سامانه‌های دفاعی پیشرفته هستند…پس چرا دنبال خرید این سامانه‌ها هستند؟

روزهای سخت‌تر در انتظار امارات و عربستان

در همین ارتباط، «محمد الغماری» رئیس ستاد کل نیروهای مسلح یمن از تقویت توان نظامی یمن خبر داده است.

کشور یمن , کشور امارات متحده عربی , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) ,

بر اساس گزارش المیادین، وی افزود: نیروهای مسلح یمن تحول راهبردی در زمینه صنایع نظامی داشته‌اند.

رئیس ستاد کل نیروهای مسلح صنعا تاکید کرد: آینده سخت تر خواهد شد و متجاوزان باید بفهمند که موازنه قوا تغییر کرده است. هفت سال جنگ و محاصره آکنده از دستاورد و پیروزی برای ملت یمن بوده است.

وی افزود: سلاح بازدارنده راهبردی یمنی موازنه قوا را به نقع یمن قرار داده است. موشکها و پهپادهای یمنی، ضربات دقیق و دردناک به عمق کشورهای متجاوز وارد کرده‌اند.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − دو =

دکمه بازگشت به بالا