یادداشت|حاج قاسم دست‌یافتنی و غیرماورایی است

مسئول ستاد مردمی بزرگداشت سالگرد شهادت سردار سلیمانی طی یادداشتی تاکید کرد: حاج قاسم سند زنده «زایندگی» و «زنده» بودن انقلاب است و حتی شهادت او بیش از آن که نشانه تمام‌شدگی انقلاب باشد نشانه زنده بودن انقلاب شد.

 

به گزارش نبأپرس، حمیدرضا مقدم‌فر، مسئول ستاد مردمی بزرگداشت سومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی طی یادداشت با اشاره به ویژگی‌های اخلاقی حاج قاسم نوشت:

رهبر انقلاب در دیدار با خانواده و اعضای ستاد بزرگداشت سردار سلیمانی با اشاره به نکته‌ای مهم در تجلیل از سردار و تبیین خصوصیات او بیان داشتند: «نباید به‌گونه‌ای سخن گفت و عمل کرد که خصوصیات سردار ماورایی و دست‌نیافتنی تصور شود.»

تذکر رهبر انقلاب مبنی‌بر عدم تصویر چهره‌ای ماورایی از سردار سلیمانی به‌نوعی تاکید بر این گزاره محسوب می‌شود که عموم مردم و به‌ویژه مسئولان سیاسی و اجرایی کشور باید از شخصیت شهید سلیمانی الگو‌برداری کرده و برای پیمودن هرچه سریع‌تر مسیر کمال تلاش کنند و زیستی مشابه ایشان داشته باشند. خداوند دنیا را دار امتحان و صحنه تلاش برای تکامل انسان قرار داده است. هر انسانی با بسیج امکانات خدادادی و به‌کارگیری ظرفیت‌های وجودی و جلب حمایت ‌الهی باید بتواند وجود خویش را در ابعاد مادی و معنوی توسعه ببخشد.

در بعد آخرتی؛ تلاش برای بهتر و بهتر شدن این‌گونه در آیه 2 سوره ملک مورد تاکید قرار گرفته است.

الَّذِی خَلَقَ الْمَوْتَ وَالْحَیاةَ لِیبْلُوَکمْ أَیکمْ أَحْسَنُ عَمَلًا وَهوَ الْعَزِیزُ الْغَفُورُ. سوره ملک آیه 2
در بعد دنیایی یعنی آبادسازی و عمارت دنیا قرآن کریم در آیه 61 سوره هود می‌فرماید: «هوَ أَنشَأَکم مِّنَ الْأَرْضِ وَاسْتَعْمَرَکمْ فِیها… »

خداوند شخصیت‌های برجسته تاریخ از جمله وجود پیغمبر اکرم(ص) را در قرآن به‌عنوان اسوه معرفی می‌کند

قرآن درمورد حضرت ابراهیم (علی نبینا و اله و علیه السلام) در آیه 4 سوره ممتحنه می‌فرماید: «قَدْ کانَتْ لَکمْ أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ فِی إِبْرَاهیمَ وَالَّذِینَ مَعَه إِذْ قَالُوا لِقَوْمِهمْ إِنَّا بُرَآءُ مِنکمْ وَمِمَّا تَعْبُدُونَ مِن دُونِ اللَّه کفَرْنَا بِکمْ وَبَدَا بَینَنَا وَبَینَکمُ الْعَدَاوَةُ وَالْبَغْضَاءُ أَبَدًا حَتَّى تُومِنُوا بِاللَّه وَحْدَه… »

قطعا برای شما در [پیروی از] ابراهیم و کسانی که با اویند سرمشقی نیکوست. آنگاه که به قوم خود گفتند: «ما از شما و از آنچه به جای خدا می‌پرستید بیزاریم. به شما کفر می‌ورزیم و میان ما و شما دشمنی و کینه همیشگی پدیدار شده تا وقتی که فقط به خدا ایمان آورید.»

در مورد پیغمبر اکرم صلی‌الله علیه و آله و سلم نیز در آیه 21 سوره احزاب بیان شده است: «لَّقَدْ کانَ لَکمْ فِی رَسُولِ اللَّه أُسْوَةٌ حَسَنَةٌ لِّمَن کانَ یرْجُو اللَّه وَالْیوْمَ الْآخِرَ وَذَکرَ اللَّه کثِیرًا.»
قطعا برای شما در [اقتدا به‌] رسول خدا سرمشقی نیکوست. برای آن کس که به خدا و روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد می‌کند.

اسوه یعنی کسانی که امکان تأسی و پیروی از آنها و مثل آنها شدن وجود دارد 

خداوند این شخصیت‌ها که درحقیقت میهمان این عالم و از جنس نور هستند و بیش از آن که وجودشان با دنیا تناسب داشته باشد با عوالم بالا تناسب دارد را از جنس خود آدمیان معرفی می‌کند تا امکان تشبّه و شبیه شدن به آنها در مسیر کمال برای همه انسان‌ها فراهم شود. امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف نیز مادر گرامی خویش را که شخصیتی است که از او به‌عنوان «حورا الانسیه» یاد می‌شود اسوه خویش معرفی کرده و می‌فرمایند: «آن لی فی ابنة رسولِ الله اُسوةٌ حَسَنَةٌ»

این مصادیق نشان می‌دهد خداوند اراده کرده است همه ابنای بشر با تأسی به این شخصیت‌ها تکامل یابند و رو به خوبی و خوب‌تر شدن بروند و هدف خلقت و آفرینش را در وجودشان تحقق بخشند. این که قرآن به اقوام مختلف تاکید دارد پیغمبری از جنس خودتان به سویتان فرستادیم. یا اینکه در معرفی این چهره‌های نورانی آنها را همچون انسان‌هایی عادی که مانند دیگر انسان‌ها زندگی می‌کنند توصیف می‌کند به همین دلیل است که امکان پیروی از آنها هر چه بیشتر برای همه آحاد بشر فراهم شود. آیه 128 سوره توبه به این جهت بیان می‌دارد: «لَقَدْ جَاءَکمْ رَسُولٌ مِّنْ أَنفُسِکمْ» تا تفکر افرادی را به نقد بکشند که فکر می‌کردند پیامبران باید شخصیت‌های ماورایی و دست‌نیافتنی داشته باشند و به این بهانه کفرورزی خود را توجیه کنند.

این افراد در آیه 7 سوره فرقان این‌گونه توصیف شده‌اند: «وَقَالُوا مَالِ هذَا الرَّسُولِ یأْکلُ الطَّعَامَ وَیمْشِی فِی الْأَسْوَاقِ لَوْلَا أُنزِلَ إِلَیه مَلَک فَیکونَ مَعَه نَذِیرًا.» (و گفتنداین چه پیامبری است که غذا می‌خورد و در بازارها راه می‌رود؟ چرا فرشته‌ای به سوی او نازل نشده تا همراه وی هشداردهنده باشد؟)

شهید سلیمانی از جنس خود ما است

شهید سلیمانی کسی از جنس خود ما است که توانست صادقانه خالصانه به اسوه‌های خوبی تأسی کند و راه را بیابد و مردانه در آن راه قدم بگذارد. آنهایی که این شخصیت را دست‌نیافتنی معرفی می‌کنند یا می‌خواهند از او چهره‌ای ماورایی بسازند در حقیقت چه بخواهند چه نخواهند می‌خواهند حاج قاسم را «پایان‌یافته» معرفی کنند و امکان تکرارش را از جامعه سلب کنند. درحالی‌که حاج قاسم بیش از آن که «تمام» شده باشد «آغاز» شده است. حاج قاسم بیش از آن که «پایان» پذیرفته باشد «تکرار» شده است. این شعار که شعار واقعی ملت ایران است که در هنگام شهادت یاران باوفای انقلاب می‌گفتند: «دشمن در چه فکریه ایران پر از بهشتیه» حقیقت ملت ایران است. این خاصیت برجسته انقلاب اسلامی است که «زاینده» است. «رویش» دارد.

حاج قاسم سند زنده «زایندگی» و «زنده» بودن انقلاب است. حتی شهادت او بیش از آن که نشانه تمام‌شدگی انقلاب باشد نشانه زنده بودن انقلاب شد که صحنه یوم‌الله تشییع میلیونی پیکر وی بزرگ‌ترین سند چنین ادعایی است.

حاج قاسم پرورش‌دهنده «رویش»‌های انقلاب بود 

او توانست با خلق رویش‌های جدید همچون حججی‌ها آرمان‌های انقلاب اسلامی و ارزش‌های دوران دفاع مقدس را امتداد دهد و چراغ پرفروغ شهادت و شهیدانه زندگی کردن را در نسل‌های سوم و چهارم انقلاب روشن نگاه دارد. او با زندگی شهیدانه خود شور و شوق جانبازی در راه انقلاب را در جامعه ما زنده نگاه داشت و وجود پاکش استجابت دعای امام خمینی(ره) عزیز در پیام استقامت شد که از خدا خواسته بود: «خوشا به حال آنان که با شهادت رفتند! خوشا به حال آنان که در این قافله نور جان و سر باختند! خوشا به حال آنهایى که این گوهرها را در دامن خود پروراندند! خداوندا، این دفتر و کتاب شهادت را همچنان به روى مشتاقان باز، و ما را هم از وصول به آن محروم مکن. خداوندا، کشور ما و ملت ما هنوز در آغاز راه مبارزه‏اند و نیازمند به مشعل شهادت؛ تو خود این چراغ پرفروغ را حافظ و نگهبان باش.» آری حاج قاسم نماد برجسته استجابت این دعا است.

او سرافراز‌ترین نگاهبان مشعل شهادت در دوره حیات ما بود 

در دوره‌ای که عده‌ای مشغول چرب و شیرین دنیا بودند او از همین دنیا تجارت‌خانه‌ای برای آبادانی دین و دنیای خود و مردم ساخت و بهترین سرنوشت را برای خود و عزت و سربلندی برای ایران عزیز و ملت‌های مظلوم منطقه خصوصا مردم مظلوم کشورهای محور مقاومت را رقم زد. شهادت او مدال افتخاری است بر سینه انقلاب اسلامی که توانست چنین انسان‌هایی را در دامن خود و در مکتب رهبران خود امام خمینی(ره) رضوان الله تعالی علیه و امام خامنه‌ای عزیز مدظله‌العالی پرورش دهد. نگاه به زندگی حاج قاسم نشان می‌دهد حاج قاسم شدن برای همه ما ممکن و در دسترس است.

شرط اصلی آن دل‌سپردگی به ولی حق، مرزبندی با دشمن و صدق و اخلاص در یاری انقلاب اسلامی و جان‌فدایی در راه ارزش‌های والای انقلاب اسلامی و مردم قهرمان و سربلند و سرافرز ایران اسلامی است. امروز در سالگرد شهادت آن یگانه دوران همه باید با شهیدان پیمان ببندیم تا به رسم حاج قاسم مشعل شهادت را فروزان نگاه داریم.

اگر طالب زندگی هم باشیم باید دانست این عشق به شهادت است که زندگی این دنیایی ما را نیز نورانی می‌کند و به آن معنا می‌بخشد و آن را برای تنفس در ارزش‌های والای انسانی و الهی مطبوع می‌سازد. پس باید «به رسم حاج قاسم» بیاموزیم و به این آموزه عمل کنیم که باید شهیدانه زندگی کرد. شهیدانه زندگی کردن مایه آبادانی دین و دنیای ماست. باید شاگرد خوبی برای مکتب حاج قاسم باشیم.  حاج قاسم هنوز زنده و دست در کار پرورش رویش‌های جدید برای انقلاب اسلامی است.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =

دکمه بازگشت به بالا