یادداشت‌ محمد عزیزی | کسب و کار به ریال اما قیمت نان به نرخ ارز

نوسانات قیمت ارز،دلار،سکه و طلا،این روزها زبانزد خاص و عام شده و هرکس با نرخ روز ارز و دلار و طلا و سکه کسب درآمد دارد و نان خود را به نرخ روز ارز می خورد.

به گزارش نبأپرس ، محمد عزیزی در یادداشتی در خصوص اوضاع اقتصادی کشور چنین نوشت: نان به نرخ روز خوردن ضرب المثل قدیمی است که وقتی کسی این ضرب المثل را عنوان می کرد هدفش یک قشر خاصی از جامعه بود. مثلا اگر کسی در زمانی یک ارتقاء خوبی درکسب و کار و زندگی داشت و درآن به پایداری و ماندگاری می رسید، می گفتند طرف نون به نرخ روز خوره، برای همین همیشه همه جا جاش هست و اوضاع اقتصادی و مالی خوبی داره و همیشه در حال پیشرفت هست.

ولی متاسفانه امروزه بخاطر بی درایتی برخی از مدیران دولت قبل در برنامه ریزی و اجرای مصوبات اقتصادی در داخل و خارج از کشور و برهم ریختن اقتصاد جهان و ایران به خاطر شیوع بیماری فراگیر و جهانی کرونا ویروس و شرایط ویژه تحمیلی تحریم ها و فشارها و کسب و کار بی رونق قشر ضعیف جامعه در این شرایط و عملکرد بد و ضعیف برخی مدیران دولت ، هر روز شاهد افزایش قیمت و تنوع افزایشی نرخ در تمامی کالا ها و قیمت مسکن ، خودرو ، اجاره بها و … هستیم و دیگر حد و مرزی در قیمت ها نیست حال این کالا چه ایرانی باشد چه وارداتی و خارجی باشد.

شب که می خوابی ، صبح پا میشی و برای خرید کالاهای اساسی خود به مراکز خرید می روی با چهره ای بهت زده با قیمت های متفاوت و افزایش یافته برخورد میکنی و تا لب به اعتراض و انتقاد باز میکنی که آقای محترم: چرا این جنس گران شده در جواب می گو،یند  “آقا مگه نمیبینی ارز و دلار و طلا و سکه گران شده خب همه چی گران میشه دیگه.

با یک تبسم اعتراضی در پاسخ به فروشنده می گویی این کالا که ایرانی هست چه ربطی به ارز و دلار داره ، چشم در چشمت نگاه می کند و می گوید آخه این کالا یک مواد و قطعه اش وارداتی هست و با ارز و دلار جدید مجبوریم وارد کنیم بخاطر همین رو قیمت تاثیر داره و مجبوریم گران کنیم تا جبران ضرر شود.
سراغ لبنیاتی می روی می گوید این پنیر و یا ….  یک افزودنی داره که باید وارد کنیم که با ارز و دلار جدید محاسبه می شود.
سراغ میوه فروشی می روی می گوید سم و کود خارجی وارداتی مصرف شده که با ارز بازار آزاد خریداری می کنیم و ما هم مجبوریم گران کنیم تا جبران ضرر شود.
سراغ خودرو ، دارو ، لوازم خانگی و … می روی باز هم با اینگونه واژه ها و توجیهاتی برای گران فروشی برخورد می کنی.سراغ هر کسی میروی اگر هم کالای تولیدیش صد در صد ایرانی باشه در آخر می گوید این دستگاهی که کار تولید این محصول را انجام می دهد یا خارجی و وارداتی هست یا یکسری قطعات وارداتی دارد که جهت تعویض و تعمیر با ارز و دلار جدید محاسبه می شود و برای تامین قطعات و جلوگیری از تعطیلی کارخانه و جبران خسارات و ضررمجبوریم قیمت را افزایش دهیم .

وقتی می گویی که ارز و دلار دولتی بگیرید ولی قیمت را افزایش ندهید می گویند آقا دلت خوشه شما کجا زندگی میکنی جزو کدوم طبقه جامعه هستی، یا تو ایران و این کشور نیستی یا جزو متمولین و مرفهین بی درد هستی که از هیچی خبر نداری یا خبر داری و اینگونه بازار آشفته برایت بهتر است، کدوم ارز و دلار دولتی؟ اگه تو گیر آوردی ما رو هم صدا کن تو بازار قیمت دلار از 27 هزار تومان به بالا هست ، تازه اگه گیرت بیاد باید کلاهت رو بندازی بالا ارز و دلار دولتی کجا بود شاید هم باشه ولی برای از ما بهترون باشه ما که ندیدیم.

در همین راستا لیستی توسط رسانه ها منتشرشد که شرکت ها و خودروسازانی که ارز دولتی دریافت کرده اند را مشخص کرد.

گفتنی است بعد از انتشار لیست ارزبگیران مشخص شد تعدادی از شرکتهای ارزبگیر در محلی به‌غیر از حوزه تخصصی خود اقدام به واردات کالا کرده‌اند. مهمترین نمونه آن که در رسانه‌ها بازخورد زیادی پیدا کرد، واردات قهوه‌ساز توسط یکی از شرکتهای واردکننده خودرو بود. همچنین مشخص شد برخی شرکتهای دارویی در حوزه غیرتخصصی خود به واردات بخارشور اقدام کرده بودند. این موضوع امروز با واکنش سازمان غذا و دارو روبه‌رو شد و فعلاً به اشتباه ترجمه اکتفا شده است. از طرفی یکی از شرکتهای فعال در حوزه ورزش توانسته با ارز دولتی تایر خودرو وارد کند. همچنین رسانه‌ها از دریافت ارز توسط یک شرکت فعال در حوزه فرش که لوبیا وارد کرده بود خبر داده بودند.به هرحال افزایش نرخ ارز و دلار همه را کاسب کرده و در جهت پیشرفت اقتصاد کشور فعال هستند.

خلاصه هر کسی  راهی را برای اتصال  و ارتباط افزایش قیمت ها با نوسانات نرخ ارز و دلار جدید در بازار جست‌وجو می‌کند وآنکه کسب و کار آزاد دارد سعی می کند به نوعی این افزایش و تورم را از متقاضی و مشتری خود با افزایش قیمت ها بگیرد. اما در این میدان پرهیاهو عده ای هم هستند که این آشفتگی با تبع و مزاجشان سازگار هست و با احتکار و کم فروشی و نفروختن و یا گران فروختن و واردات کالاهای خاص سود خوبی به جیب می زنند و بازار پر رونقی و حال خوشی دارند.

ولی بیچاره کارگر و بازنشسته و کارمند که حقوق مصوبه و ثابت دریافتی دارد چطور می تواند یک حقوق ثابت بگیرد و برای تامین نیاز های اولیه و کالاهای اساسی زندگی چندین برابر هزینه کند این اتفاقات شکاف و اختلاف سطح طبقاتی را در جامعه بیشتر کرده است. عده‌ای با موج سواری بر روی بازار متلاطم ارز و و دلار و سکه و طلا کسب درآمد و سودهای نجومی کرده واین نوسانات پله های ترقی آنها برای فتح قله های پیشرفت و سرمایه دار شدن می شود و دیگر صدای پایینی ها را نمی شنوند و اگر هم بشنوند سود های کلان چشم و گوش آنها را کور و کر کرده و با بی تفاوتی از آنها می گذرند و فقط و فقط فکر پیشرفت خود هستند.

دراین میان کسبه ها و کارگران که یک حقوق و دستمزد ثابت دارند نادیده گرفته شده اند و زندگی آنها با نرخ ارز و دلار جدید در این شرایط اقتصادی کرونا مقایسه نمی شود.
با این دریافتی حقوق و درآمد و مخارج سرسام آور و قیمت های گزاف مسکن ، اجاره بها ، خودرو ، کالا و غیره دیگر دخل و خرج زندگی کارگران و اقشار آسیب‌پذیر جامعه با هم همخوانی ندارد و به ریال حقوق می گیرند و به دلارخرج می کند و  فشارهاس ناخواسته و تحمیلی ، زندگی آنها را مختل می کند.

متاسفانه بی درایتی برخی از مسئولین در دولت قبل و عدم توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری درباره حمایت از کالای ایرانی و تولید و اشتغال جوانان و رسیدن به خودکفایی و خنثی کردن تحریم ها و ارتقاء سطح اقتصادی کشور و ایجاد آرامش و زندگی بی دغدغه مردم، مشکلاتی را در جامعه پدید آورده است. مسئولین کشور به ویژه دولت ، مجلس و قوه قضاییه انقلابی باید با برنامه ریزی و مشاوره از کارشناسان اقتصادی در بررسی و ارائه یک طرح و الگو اقتصادی و تولیدی و مصرفی برای بهبود و ارتقاء اقتصاد کشور تلاش کنند تا در اسرع وقت کشور به سمت آرامش و کاهش فشارهای مالی و ثبات بازار سوق داده شود و راه دخالت و ایجاد ناآرامی و اغتشاش و سوء استفاده دشمنان از تجمع های اعتراضی به اغتشاش جلوگیری شود و کشوری که خود صاحب سرمایه و ثروت های ملی و ذخایرنفتی و طلا می باشد نباید با بی برنامه بودن و بی تدبیری عده ای از مسئولین ، اقتصاد ایران را متزلزل و مردم را ناراضی کنند.

امیدواریم به زودی با درایت مسئولین انقلابی ، این حباب های سودآور خواص ازبین برود و با کنترل شیوع کرونا ویروس ، شاهد ثبات و کسب و کار و زندگی عادی مردم باشیم و آرامش را به خانه های آنان ببریم.

یادداشت: محمد عزیزی

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 7 =

دکمه بازگشت به بالا