یادداشت محمد عزیزی | تبلیغات واژه های غربی محرک دشمن در محصولات غذایی

امروزه در کشور به عناوین ، برندها و نام هایی در تبلیغات مواد غذایی و لیست غذاها در رستوران های فست فودی بر می خوریم که این امر با تقلید و کپی برداری از کشورهای بیگانه به نوعی مبلغ و مروج مواد مخدر و نام سرکرده دشمنان ایران در کشور می باشد.

به گزارش نبأپرس، محمد عزیزی در یادداشتی به تبلیغات نامحسوس مواد مخدر و نام سرکرده دشمنان ایران در برندهای ایرانی و محصولات غذایی پرداخت.

متاسفانه امروزه در کشور با یکی از مشکلات و ضعف دستگاه های نظارتی و اجرایی مواجه هستیم که نظارت چندانی در نامگذاری بر روی محصولات و تولیدات محصولات خصوصا محصولات غذایی دیده نمی شود؛همچنین با نگاه بر فهرست و لیست های غذایی سرو شده در رستوران های فست فودی ، نوعی عناوین و نام هایی را که برگرفته و کپی شده از کشورهای غربی بوده که مبلغ و مروج عناوین مواد مخدر روان گردان هستند را شاهدیم، از طرفی بر روی برخی از محصولات غذایی پرمصرف برای خانواده ها نام سرکرده دشمنان ایران اسلامی به چشم می خورد که نه تنها در زمان تایید نام برند بر آنها نظارتی نبوده است بلکه این نام ها و برندها هر روز به صورت علنی و آشکار در رسانه های ملی و سراسری ،اینترنتی، مکتوب، فضای مجازی و شبکه های اجتماعی پی در پی تبلیغ می شوند .

بنابراین با این سطح تبلیغات، این برندها را ملکه ذهن مردم کرده اند که در ضمیر ناخودآگاه و ذهن آنها ماندگار می شوند و متاسفانه تبلیغات نامحسوسی در حال انجام است که بهتر است دستگاه های نظارتی و اجرایی با این شگرد و نفوذ در واژه های وارداتی غربی به کشور صراحتا برخورد کنند و سریعا نسبت به تغییر و یا حذف این برندها وارد عمل شوند همچنین  از تبلیغات اسامی مخرب جلوگیری شود که در مطالب زیر به طور مختصر و نمونه در تولیدات غذایی به آنها اشاره می شود ، شاید این نام ها و برندها در تولیدات و سایر محصولات غیر غذایی هم وجود داشته باشد.

 

” مکنزی “

محصولات مکنزی

یکی از برندهای محصولات غذایی که در حال حاضر به صورت پیوسته و با هزینه های بالای تبلیغاتی انجام می شود برند محصولات غذایی ” مکنزی “  است،

برند ” مکنزی “ با نام تجاری ” مکنزی ” و با شعار ” لحظه ها را باید زیست ” از سال ۱۳۹۷ با هدف تولید و تامین نیاز مشتریان، متولد گردید.

این برند در سال ۱۳۹۹ در گروه غذایی “کنسرو تن ماهی” و در سال ۱۴۰۰ در گروه غذایی “رب گوجه فرنگی” و “کنسرو تن ماهی” به عنوان برند محبوب از نگاه مصرف کنندگان انتخاب گردید.

در مکنزی همواره سعی بر آن است تا در راستای شعار برند و با طراحی و تولید سبد متنوعی از محصولات، گام هایی مستحکم تر در جهت نیل به اهداف و آینده ای روشن تر قدم برداشته و رضایت مشتریان را جلب نماید.

حال برند ” مکنزی “  که در کشور ایران مورد استفاده قرار گرفته است نام یک ژنرال آمریکایی می باشد که دشمن سرسخت ایران اسلامی بوده و ما این نام را در قالب یک برند تبلیغ می کنیم و محصولات تولیدی این برند را به منزل و کانون گرم خانوداه ها می بریم و آن را با نام ” مکنزی ” و شعار ” لحظه ها را باید زیست ” و تبلیغ نام دشمن ایران، آن را ملکه ذهن مردم می کنیم.

کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام

مکنزی فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا-سنتکام

ژنرال مکنزی فرمانده سنتکام در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا: امروز تقریبا 90 هزار نفر درمنطقه تحت پوشش سنتکام و در مقر فرماندهی سنتکام در تامپا فلوریدا خدمت می کنند.من به تعهد این افراد افتخار و در مقابل فداکاری آنها فروتن هستم.این افتخار من است که با آنها خدمت کنم.

 گوشه ای از تصمیمات و  اقدامات مکنزی در برابر ایران در قالب خبر

 

ژنرال مکنزی: هدف سنتکام در منطقه مقابله با تهدیدات رژیم ایران است

به گفته ژنرال مکنزی، استراتژی ایالات متحده «بستن تمام مسیرهای رژیم ایران برای رسیدن به سلاح هسته‌ای و خنثی کردن نفوذ بدخیم رژیم ایران است».

کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده موسوم به «سنتکام»، ایران را به تهدید آزادی ناوبری و تجارت منطقه‌ای متهم کرد و گفت که هدف سنتکام مقابله با این تهدیدات است.

ژنرال مکنزی که در جلسه کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا حضور یافته بود، با اشاره به سیاست فشار حداکثری ایالات متحده بر ایران گفت، مادامی که این فشارها ادامه دارد، نیروهای سنتکام «باید با حضور و موقعیت خود از استفاده ایران از قدرت نظامی خود در برابر اجرای این فشارها، جلوگیری کند».

* نام کنت مکنزی، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا موسوم به «سنتکام» دشمن قسم خورده ایران نام یک برند مواد غذایی به نام ” مکنزی ”  در کشور است که با سرعت تمام در حال تبلیغ این برند وارداتی می باشد و کسی هم جلودارش نیست و همچنان با این نام می تازد،

حال به رستوران های فست فود می رویم و در لیست غذاهای قابل سرو به نام ” ماشروم برگر “ بر می خوریم.

 

 ماشروم برگر

ماشروم برگز

ماشروم برگر ( قارچ برگر )

ماشروم برگر نوعی ساندویچ است که با موادی همچون قارچ، پودر سیر، روغن زیتون، سرکه بالزامیک، پنیر پرولون، ریحان و پونه تهیه می شود، که در بیشتر رستوران های فست فود سرو می شود.

و این ساندویچ در اصل همان ” قارچ برگر “ است که رستوران های فست فودی برای مطرح کردن خود از نام های کپی برداری شده غربی ها در منو و لیست غذای خود استفاده می کنند و با گستردگی و توسعه این صنف و تقلید کور کورانه از واژه  ماشروم برگر “ به جای قارچ برگر “ به نوعی یک مواد مخدر روان گردان در کشور را تبلیغ می کنند که امروزه سلامت روح، جسم و ذهن جوانان کشور را نشانه رفته است و با دیدن این عنوان در فهرست غذا شخص را آگاه و تحریک به این مواد مخدر می کند.

 

ماشروم

ماشروم چیست؟ تاثیرات ماشروم بر بدن

بیش از ۱۸۰ نوع قارچ وجود دارد که حاوی مواد شیمیایی سیلوسایبین یا سیلوسین هستند. ماشروم های روانگردان مانند پیوت (peyote) در قرن های گذشته در ادبیات بومی استفاده شده اند. هم سیلوسایبین و هم سیلوسین می توانند به صورت مصنوعی در آزمایشگاه نیز تولید شوند. گزارش هایی مبنی بر اینکه سیلوسایبین در خیابان ها خریداری می شود در واقع می تواند گونه های دیگر قارچ با LSD باشد.

نام های رایج یا نام های خیابانی: مجیک ماشروم، ماشروم، ماشروم های مقدس، شروم ها، لیتل اسموک، عشق ارغوانی

تاریخچه ماشروم

برخلاف تصور عموم که بر این باورند که قارچ ماشروم نوعی از مخدر جدید می باشد باید بیان کرد که تاریخچه مصرف آن به حدود ۷۰۰۰ سال پیش می گردد.

سال ها قبل در صحرای ساهارا و آمریکای جنوبی، برخی از اقوام در مراسمات روحانی و مذهبی از این نوع قارچ مصرف می کردند که باعث حالت های سرخوشی و شادی در آن ها می گشته است.

کنوانسیون سازمان ملل متحد در سال ۱۹۷۱ قارچ سیلوسایبین را در لیست مواد روانگردان قرار داد؛ در بسیاری از کشورها خرید و فروش همچنین مصرف این قارچ های روانگردان ممنوع گشته است.

 

قارچ ماشروم
سیلوسایبین (ماشروم ها)سیلوسایبین (۴-فسفوریلاکسی-ان، ان-دیمتیل ترپتامین) یا سیلوسین هر دو ترکیبات شیمیایی اندول هستند که از انواع خاصی از قارچ های توهم زای تازه یا خشک شده ( ماشروم ) که در مکزیک، آمریکای مرکزی و ایالات متحده یافت می شوند، به دست می آیند. این ترکیبات ساختار مشابهی با دی اتیل آمید لیزرژیک اسید (LSD) دارند و برای اثرات توهم زایی و سرخوشی آنها مورد سوء استفاده قرار می گیرند. اثرات توهم زایی احتمالا به دلیل تاثیر بر روی گیرنده های سروتونین (۵-HT) در سیستم عصبی مرکزی ایجاد می شوند.روشهای استفاده از ماشرومماشروم ها به صورت خوراکی مصرف میشوند و ممکن است به صورت چای تهیه یا به غذاهای دیگر اضافه شوند. ماشروم ها میتوانند به صورت تازه یا خشک شده مصرف شوند. سیلوسایبین طعم تلخ و ناخوشایندی دارد.“ماشروم ها” دارای ساقه های طولانی و بلندی هستند که ممکن است سفید یا قهوه ای با چتری با لکه های تیره در زیر آن باشند. ماشروم های خشک شده معمولا به رنگ قهوه ای سرخ مایل به قرمز با قسمتهایی به رنگ سفید هستند.
قارچ ماشروم
اثرات فیزیکی ماشروماثرات فیزیکی ماشروم های روانگردان ممکن است شامل احساس تهوع، استفراغ، ضعف عضلانی، سردرگمی، و عدم هماهنگی بدن باشند. استفاده ترکیبی با مواد دیگر مانند الکل و ماری جوانا می تواند باعث افزایش یا بدتر شدن همه این اثرات شود.سایر اثرات مواد مخدر روانگردان عبارتند از:

 • احساسات شدید و تجربیات حسی
 • تغییرات در درک زمان (مثلا گذر آرام زمان)
 • افزایش فشار خون، میزان تنفس یا دمای بدن
 • کاهش اشتها
 • خشکی دهان
 • مشکلات خواب
 • احساسات درهم (مانند ” دیدن “صداها” یا شنیدن “رنگ ها”)
 • کمرویی کمتر
 • افزایش تعریق
 • هراس
 • احساسات آرامش و یا جدا شدن از خود یا محیط
 • حرکات غیر هماهنگ
 • پارانویا (بدگمانی) – بی اعتمادی شدید و ناعادلانه به دیگران
 • روان پریشی- اختلال تفکر و جدا شدن از واقعیت

دوزهای بالای سیلوسایبین، مثلا مصرف بیش از حد آن، در مدت زمان طولانی می تواند منجر به عوارض شدید عصبی شود. ممکن است اتفاق خاصی رخ دهد که ممکن است شامل وحشت، پارانویا، روان پریشی، تصورات ترسناک (“سفر وحشتناک”) و به ندرت مرگ باشد.

سوء مصرف ماشروم های در صورتی که قارچ سمی سهوا به جای ماشروم سیلوسایبین مصرف شود، می تواند منجر به سمیت یا مرگ نیز شود. اگر چند ساعت پس از مصرف ماشروم، استفراغ، اسهال یا گرفتگی شکم شروع شد، احتمال مسمومیت با ماشروم های سمی باید در نظر گرفته شود.

تحمل استفاده از سیلوسایبین گزارش شده است که به این معنی است که یک فرد نیاز به افزایش دوز بیشتر برای دریافت همان اثر روانگردان است. توهماتی شبیه توهماتی که در بعضی افراد بعد از استفاده از LSD اتفاق می افتد با مصرف ماشروم نیز گزارش شده است.

* حال در برخی از فست فودی های کشور به جای واژه ” قارچ برگر “ با تبلیغات و نام ” ماشروم برگر “ مبلغ و مروج این ماده مخدر روان گردان در بین خانواده ها و جوانان مواجه هستیم؛ بدون آنکه آنها متوجه شوند با تکرار برخی از واژه ها مانند کلمه  ماشروم “ چه تحریکاتی را در بین جوانان ایجاد می کنند و این نشان از ضعف در نظارت و اجرای مصوبات نامگذاری برندها و واژه ها، همچنین عدم سرکشی به اماکن و رصد کردن لیست و فهرست غذاهای سرو شده در رستوران ها و فست فودی ها می باشد.

 

دکتر مجید ابهری

در ادامه این یادداشت؛

دکتر مجید ابهری آسیب شناس و رفتار شناس اجتماعی در گفت و گوی اختصاصی به نبأپرس گفت: مراکز عرضه غذاهای آماده یا فست فود به دنبال تغییر سبک و ذائقه غذایی مردم به ویژه جوانان در مصرف غذای آماده و فوری قابل تعمق می باشد؛ متاسفانه هیچ نهاد و مرکزی بر نامگذاری های اینگونه مراکز و مواد غذایی نظارت خاصی ندارد و آنها در قالب بعضی از اسامی به مصرف کنندگان “کد ویژه ای” می دهند مثلا اسم ماشروم برگر تداعی اسم نوعی قارچ می باشد که به قارچ مکزیکی معروف بوده که دارای مواد مخدر و روانگردان است.

این متخصص رفتار شناسی افزود: برخی از افراد به نوعی از غذاها اعتیاد پیدا کرده و علاقمند هستند در مکان خاصی که آن غذا را از قبل تجربه کردند آن را میل کنند اما نمی دانند که این اعتیاد از چه روی است آیا آنها به غذا علاقمند شده اند یا به موادی که در غذا می باشد اعتیاد دارند؟

ابهری در ادامه به نامگذاری برخی از اسامی بر روی مواد غذایی اشاره کرد و بیان داشت: به طور مثال مکنزی برگرفته از نام یک صهیونیسم خونخوار و جانی است یا مثلا ساندویچ زاپاتا که از واژه های غربی برگرفته شده است ولی متاسفانه هیچ نظارتی بر روی این اسامی نیست اما به محض اینکه یک فروشگاه یا مرکزی اسم یک بیگانه یا واژه غربی را نامگذاری کرده باشد، سریعا آن مرکز پلمب خواهد شد.

این آسیب شناس اظهار کرد: امروزه مراکز توزیع مواد غذایی در راستای برند سازی و سوق دادن مردم به مصرف گرایی به سبک های غربی که نوعی خاص بودن را در فرد القاء می کند، مانند قارچ از زمین سبز می شوند و نسبت به بیست سال قبل چهارصد برابر افزایش یافته است به طوری که کودکان و نوجوانان ما علاقه ای به غذاهای بومی ایرانی نداشته و بسیاری از آنها حتی نمی دانند کوفته تبریزی چه طعمی دارد.

ابهری تصریح کرد: متاسفانه هم اکنون جوانان و کودکان ما به خانواده خود دستور غذای فست فود می دهند که امروزه با خدمات اسنپ فود این نوع غذا سریعا به دست مصرف کننده می رسد و اگر به همین روش ادامه دهیم در آینده با جامعه ای فربه که ناشی از مصرف بیش از حد این نوع غذاها که چربی های اشباع نشده دارند، روبرو خواهیم شد و مادران آینده هیچ مفهومی از غذای ایرانی نخواهند داشت.

ماشروم

در ادامه این مباحث و حوادث نامحسوس نفوذ غرب و تسلط بر جامعه و جوانان، با جوانانی برخورد کردیم و با آنان گفت و گویی کردیم،برخی از جوانان از لذت مصرف ماشروم و حس روان گردانی بالای این مواد مخدر صحبت کردند هرچند این حس در همه یکسان نبوده و به طور مثال در 4 سال گذشته جوان 22 ساله ای تنها با یکبار مصرف ماشروم به وحشت و ترس مبتلا شد که پس از 17 بار شوک دادن متاسفانه نتوانست سلامتی خود را بدست آورد و برای همیشه باقی عمر را باید در بیمارستان روانی بسر ببرد بنابراین تبلیغات مخرب مواد غذایی می تواند آثار جبران ناپذیری داشته باشد؛ وقتی چندین جوان به اتفاق هم به رستوران فست فودی می روند و با لیست غذا و واژه ماشروم برگر مواجه می شوند حس تحریک پذیری خصوصا اگر با این ماده مخرب آشنا باشند در آنها ایجاد می شود.

از سوی دیگر این امکان دارد که برخی از رستوران ها برای داشتن مشتری های ثابت دست به اقدام مخرب دیگر بزنند و غذاهایی که به مشتریان خود ارائه می دهند را آغشته به همچین موادهایی کنند که افراد عادی قادر به تشخیص آنها  نخواهند بود بنابراین از مراکز بهداشتی انتظار می رود که با دقت بیشتری مواد غذایی رستوران ها را رصد و کنترل کنند.

در پایان با توجه به نفوذ و تبلیغات نامحسوس در راستای تهاجم فرهنگی و تخریب ذهن و همچنین سوق دادن جوانان ایران به مصرف اینگونه مواد مخدر  با تکرار نام آن در لیست غذای فست فودی ها و یا برندهای مکنزی و امثال نام هایی که در کشور موجود و فعال هستند ، در اینجا به نمونه ای از آنها اشاره کردیم که می بایست در بدو ورود در نامگذاری و برندسازی و همچنین آغاز تبلیغات محصولات غذایی دقت بیشتری لحاظ شود و در صورت تذکر و تکرار با خاطیان برخورد قانونی شود تا دیگر شاهد اینگونه ترویج و ترغیب ها در کشور نباشیم.

یادداشت: محمد عزیزی

نبأپرس

انتهای پیام/

 

 


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × چهار =

دکمه بازگشت به بالا