رئیسی: فصل نوینی از روابط ایران و قطر رقم می‌خورد

رئیس‌جمهور در نشست خبری با امیر قطر گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال تحول و جهش در روابط منطقه‌ای است و این سفر فصل نوینی در روابط بین دو کشور ایجاد خواهد کرد.

به گزارش نبأپرس، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور پس از دیدار و گفت‌وگو با شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی امیر قطر طی سخنانی در نشست خبری اظهار داشت: من با دو هدف در دوحه حضور یافتم؛ اول توسعه روابط دوجانبه بین جمهوری اسلامی ایران و قطر و دوم شرکت در نشست سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز، در دیدار خوبی که با امیر قطر شیخ تمیم بن حمد داشتیم توافق شد دو کشور از ظرفیت‌ها و فرصت‌های موجود برای گسترش همکاری‌ها و تعمیق مناسبات در عرصه‌ها و حوزه‌های مختلف بهره‌مند شوند.

وی افزود: طرفین با توجه به قرابت سرزمینی و همسایگی و منافع و مزیت‌های اقتصادی تصمیم گرفتند با افزایش همکاری‌ها و تنوع‌بخشی به زمینه‌های همکاری گام‌های جدیدی را برای تقویت روابط بردارند. ما توافق کردیم در حوزه‌های اقتصادی، انرژی، زیرساختی، تجاری، سرمایه‌گذاری، امنیت غذایی، سلامت و فرهنگ همکاری‌هایمان را به‌طور جدی افزایش دهیم؛ جمهوری اسلامی ایران برای برگزاری هرچه بهتر بازی‌های جام جهانی که قطر میزبان آن است آمادگی کافی برای همکاری دارد.

رئیس‌جمهور در ادامه گفت: مزیت‌های بی‌نظیر ایران در حوزه‌های مختلف از جمله جغرافیایی، زیست‌محیطی، ترانزیتی، اقتصادی، علمی و به‌خصوص نیروی جوان و تحصیل‌کرده زمینه تبدیل شدن هرگونه همکاری دو یا چندجانبه به رشد اقتصادی و امنیت منطقه‌ای را تأمین می‌کند، ایران به‌دنبال تحول و جهش در روابط منطقه‌ای است و این سفر فصل نوینی در روابط بین دو کشور ایجاد خواهد کرد.

رئیسی خاطرنشان کرد: سطح همکاری‌های موجود بین کشورهای منطقه با ظرفیت‌های عظیم موجود متناسب نیست و ایران به‌دنبال آن است که در چارچوب سیاست همسایگی به تقویت و ارتقای روابط منطقه‌ای کمک کند. ایران ثابت کرده است همیشه کنار منافع کشورها و ملت‌های مستقل می‌ایستد و ما در دوران سختی دوستیِ خود را به همه کشورهای منطقه ثابت کردیم و بسیاری از کشورهای منطقه این حقیقت را درک کرده‌اند و در این زمینه تجربیات مشابهی دارند.

وی با یادآوری اینکه جمهوری اسلامی ایران فاتح دو میدان جنگ علیه تروریسم و کارزار فشار حداکثریِ اقتصادی بوده است، تصریح کرد: آمریکا باید اراده خود را برای برداشتن تحریم‌های اصلی به اثبات برساند، برای رسیدن به توافق تأمین منافع ملت ایران به‌خصوص لغو تحریم‌ها، تضمین معتبر و بسته شدنِ پرونده‌‌های ادعاهای سیاسی ضروری است.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: اکنون واضح است که منطقه وارد مرحله جدیدی شده و بعد از چند دهه حضورِ متجاوزانه و اشغال‌گرایانه نیروهای سلطه‌گر، منطقه در حال بازگشت به ملت‌های منطقه است و این پیروزی با مقاومتِ ملت‌ها انجام گرفته است.

رئیسی گفت: کشورهای منطقه باید با رایزنی‌ها و گفت‌وگوهای بیشتر، مدیریت بحران‌ها و حل‌وفصل مسائل را به‌صورت درون‌منطقه‌ای پیگیری و عملیاتی کنند. سه درس مهمِ تحولات چند دهه گذشته این است که تجاوزگری محکوم به شکست است، مقاومت جواب می‌دهد و هیچ‌یک از مسائل منطقه راه‌حل نظامی ندارد.

وی عنوان کرد: ما هم‌چنین درباره مسائل منطقه‌ای از جمله مبارزه با تروریسم، وضعیت افغانستان، قاچاق مواد مخدر نیز تبادل نظر کردیم و توافق داریم که مبارزه با تروریسم و اَشکال مختلفِ آن یکی از اولویت‌های ماست. توانمندی‌های ایران در مبارزه موفقیت‌آمیز با تروریسم در سوریه و عراق قدرتی امنیت‌ساز نه‌تنها در منطقه بلکه برای جهان محسوب می‌شود.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود اظهار داشت: همسایگان افغانستان و کشورهای منطقه باید به مردم و گروه‌های سیاسی افغانستان کمک کنند تا یک حکومت فراگیر مردمی در این کشور مستقر شود، در غیر این‌صورت ناامنی مجدداً به این کشور مظلوم بازمی‌گردد.

آیت‌الله رئیسی تصریح کرد: ما درباره ملت مظلوم یمن صحبت کردیم و رفع حصر از این ملت مظلوم، یک الزام بشردوستانه است و تنها راه‌حل بحران یمن نیز توقف تجاوز و گفت‌وگوهای یمنی ـ یمنی است.

وی بیان کرد: بنده همان‌طور که در روز تحلیف اعلام کردم، دست دوستی به‌سوی همه کشورهای منطقه و علی‌الخصوص همسایگان در راستای منافع متقابل ملت‌ها و تعامل حداکثری دراز می‌کنم.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =

دکمه بازگشت به بالا