چمران: کل بودجه متروهای شهرهای بزرگ ۵۰۰ میلیاردتومان است

رئیس شورای شهر تهران گفت:نباید شهر را به حرم و اطراف حرم امام رضا (ع)  تحمیل کنیم همه اقتصاد شهر مشهد به وجود حرم مطهر رضوی است و اگر این عامل اصلی اقتصاد نباشد، چرخ زندگی ۳.۵ میلیون سکنه شهر نمی‌گردد.

به گزارش نبأپرس، مهدی چمران پنجشنبه شب در نشست منتخبان شورای عالی استان‌ها در مشهد اظهارداشت: بودجه 1401 را دولت جدید تدوین کرده اما تفکر انقلابی دولت جدید در آن لحاظ نشده است.لایحه بودجه را در خصوص شوراها، مطالعه کردیم و موارد و نقدهای متعددی را به ریاست مجلس و کمیسیون‌های مختلف فرستاده ایم، بسیاری از موارد بار مالی هم‌ ندارد و باید حذف شود.

وی افزود: به عنوان مثال یک سوم مالیات بر ارزش افزوده را در اختیار وزارت کشور گذاشته اند که مثلا ماشین آلات بخرند و به  شهرداری‌ها بدهند، مگر خود شهرداری‌ها نمی‌توانند اینها را بخرند و لازم است قیم داشته باشند؟ اگر قرار است این خریدها را جمعی انجام دهند، شورا یاری استانها می‌توانند این خریدها را انجام دهند، نظیر این موارد و این تفکر قبلا در بودجه آمده بود و ما قبلا آن را در مجلس حذف کردیم و البته یک سال هم در بودجه قرار گرفت.

چمران ادامه داد: برخی شهرهای کوچک این گونه فکر می‌کنند که به شهرهای بزرگ در بودجه توجه زیادی شده که این طور نیست و انتظار است در توزیع بودجه به عدالت رفتار شود.

رئیس شورای شهر تهران گفت: برای بودجه متروی تهران فقط 50 میلیارد تومان کنار گذاشته شده است که با این بودجه فقط  می توان 48 متر مترو ساخت حال آن که اکنون طول شبکه متروی تهران 250 کیلومتر است و در 10 سال گذشته فقط 200 کیلومتر مترو در این شهر ساخته شد.

چمران افزود: بودجه همه متروهای شهرهای بزرگ از جمله مشهد در بودجه 1401، 500 میلیاردتومان است و اصلا معلوم نیست چه می‌توان کرد و چه مقدار واگن خرید.

فقدان بودجه مناسب علت حادثه مترو تهران-کرج

چمران گفت: حادثه دیروز قطار کرج به دلیل نخریدن واگن‌مترو  و بی توجهی طی چهار سال قبل به این نوع خریدها  بود.متاسفانه وقوع این حادثه  خیلی بد ناشی از کمبود قطعات یدکی و انتظار 500 واگن برای قطعات یدکی و اورهال شدن بود.

او ادامه داد: این همه دولت‌ها هزینه می‌کند که توجه و رضایت مردم را جلب کنند حال آن که نمی‌دانند بسیاری از جلب رضایت مردم به دست همین شوراهاست.

رئیس سابق شورای عالی استان‌ها گفت:نباید شهر را به حرم و اطراف حرم امام رضا (ع)  تحمیل کنیم  بلکه مسایل حرم و زیارت را در سایر نقاط شهر توزیع کرد. منتقدان به این تفکر بدانند، همه اقتصاد شهر مشهد به وجود حرم مطهر رضوی است و اگر این عامل اصلی اقتصاد نباشد، چرخ زندگی 3.5 میلیون سکنه شهر نمی‌گردد.

 اگر بودجه 1401 اصلاح نشود شهرداری‌ها دچار چالش می‌شوند

عبدالله ارجایی، شهردار مشهد گفت: اگر بودجه 1401 اصلاح نشود شهرداری‌ها دچار چالش جدی خواهند شد البته شهرهای بزرگ کمتر و شهرهای کوچک بیشتر مشکل خواهند داشت.

وی افزود:طبق آمار در سال 1399 دولت وقت باید حدود70 هزار میلیارد تومان بین شهردای ها تقسیم‌ می کرد که این رقم فقط 27 هزار میلیارد تومان بوده است و تا 6 ماه نخست امسال نیز  17.5 هزار میلیارد تومان تخصیص یافته است.

وی ادامه داد: منابع ما محدود است لذا باید هزینه شهرداری ها برای وظایف ذاتی شهرداری ها انجام شود در حالی که گاهی در حالی که وظیفه ذاتی شهرداری ها روی زمین مانده است برای تامین بودجه نیازمند کارهای دیگر می شویم.

شهردار مشهد گفت: شورای عالی استانها و این‌ جمع که عصاره منتخبان مردم هستند بررسی کنند ببینند بودجه شهردای ها چه قدر صرف وظایف ذاتی آنها و چه مقدار صرف وظایف حاشیه ای می شود و بعد برای انحرافات بودجه به شهرداران تذکر دهند.

ارجایی افزود: مشهد با سابقه هزار و 300 ساله، در ابتدا یک اقامتگاه خصوصی بوده که در مقایسه با کهن شهرهای اطراف مانند رادکان و نیشابور درسطح بسیار بالایی رشد و توسعه یافته و جمعیت پیدا کرده است و هیچ عاملی جز وجود مضجع امام رضا(ع)  عامل تبدیل مشهد به کلانشهری 3.5 میلیون نفری نبوده است.

وی ادامه داد: در شبانه روز به طور متوسط 400 هزار  زائر شهر مشهد حضور  دارند و در روزهای اوجگیری ورود مسافر و زائر جمعیت مشهد 2 برابر می شود.

شهردار مشهد به وجود 52 درصد اماکن اقامتی کشور در مشهد اشاره کرد و گفت: این مورد و دیگر ظرفیتهای موجود به واسطه وجود مضجع امام رضا(ع) در مشهد به وجود آمده است و جالب است بدانید نخستین قشری که به محدودیتهای کرونایی اعتراض کرد هتلداران بودند.

ارجایی سه گانه خادم، زائر و مجاور را اصلی ترین رویکرد شهرداری و شورای ششم دانست و افزود: به دنبال بسط توسعه خادمی از حرم امام رضا به سطح شهر به عنوان رویکرد اصلی این شهرداری هستیم.

جایگاه و بسیاری از اختیارات قانونی شوراها مورد غفلت و بی‌توجهی است

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی نیز در این نشست گفت: شوراهای شهر و روستا، دهیاران و شهرداران در خط مقدم خدمت‌رسانی به مردم قرار دارند و تقویت این نهادهای مردمی موجب توسعه و پیشرفت کشور همانند کشورهای توسعه یافته خواهد شد.

سید مومن حسینی افزود: برای تحقق این هدف باید کمیسیون‌ها و کارگروه‌های تخصصی با استفاده از جامعه نخبگانی و به دور از فضاسازی‌های سیاسی با هدف رشد و شکوفایی شهر و روستا ایجاد کرد.

وی ادامه داد: تعامل شورا با نمایندگان دولت و مجلس شورای اسلامی موجب کارایی بیشتر شوراهای اسلامی خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی خراسان رضوی گفت: در جریان برنامه سوم توسعه کشور اختیارات و تصدیگری‌های از دستگاه‌های اجرایی در اختیار شوراهای اسلامی شهر و روستا قرار گرفت اما این روند با مخالفت برخی رو به رو شد و اکنون با سپری شدن برنامه‌های چهارم، پنجم و ششم توسعه، همچنان جایگاه و بسیاری از اختیارات قانونی شوراها مورد غفلت و بی‌توجهی قرار گرفته است.

حسینی افزود: امید است در زمان تدوین برنامه هفتم توسعه کشور به عنوان سند جامع و بالادستی، اختیارات شوراها به عنوان تکالیف قانونی دولت لحاظ شود.

انتهای پیام/


لینک خبر:دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 2 =

دکمه بازگشت به بالا